Byl to rok 1905?

Rubrika Od založení do roku 1925

phoca thumb l 1903 kcz m

O tom, zda sportovní klub v pražském předměstí Vršovice vznikl v roce 1895 nebo 1903 nebo 1905, bylo a je vedeno mnoho diskusí. Ale rok 1905 a vše další od něho se odvíjející je dokumentačně doloženo, a proto tedy považujme tento rok za oficiální datum založení AFK Vršovice.

První stálý trenér

Rubrika Od založení do roku 1925

1909 kcz

V prvním roce příslušnosti ke svazu se AFK v poháru celkem daří. Z 28 zápasů jich 12 vyhrálo. Druhý tým na tom byl ještě lépe, kdy ze stejného počtu zápasů získalo dokonce výher 19. Další dva ročníky Poháru moc úspěšné nejsou, a pak dokonce AFK na pět let soutěž opouští.

1. světová válka

Rubrika Od založení do roku 1925

1916s kcz

Rok 1915 je pro AFK Vršovice doslova katastrofální. Ani ne tak pro výsledky na trávníku, ale z důvodu politických. Probíhá totiž první světová válka. Vedení AFK rozhodlo o tom, že první mužstvo odstupuje z II. třídy mistrovství Prahy,i když bylo považováno za favorita. A to z jednoduchého důvodu. Celkem 17 hráčů klubu muselo narukovat do války, kde jich potom i pět padlo (Goldbach, Novotný, Bruner, Mašata, Kott).

Počátky zelenobílých

Rubrika Od založení do roku 1925

phoca thumb l 1906 kcz m

Fotbal ve Vršovicích se tedy rozběhl na plné obrátky. AFK Vršovice má nejen I. mužstvo, ale též je v roce 1906 ustanoveno mužstvo II. a III. Vůbec první známá sestava I. mužstva je: Kott – Valta, Kramr – Šídlo, Bulvas, Picka – Kytka, K. Počta, Honejsek, Bohata, Procházka. Hráči Honejsek a Bohata jsou považováni právě za zakladatele SK Kotva.

Vybudování vlastního stadionu

Rubrika Od založení do roku 1925

puvodni stadion

V roce 1912 dochází k významné události, která řeší tento problém. Zásluhou firmy Waldes a Občanské záložny dostává pozemek k vybudování vlastního hřiště. Pozemek se nacházel v dolíku pod kasárnami za dnešní Kodaňskou ulicí. Členové oddílu tak začínají budovat stadion, který vzhledem ke své poloze dostal přezdívku „Ďolíček“.

První zahraniční zájezd

Rubrika Od založení do roku 1925

1921 kcz

V roce 1918 došlo k obnovení činnosti ČSF a v jeho rámci došlo k vytvoření osmi fotbalových žup. Středočeskou župu zakládalo 12 klubů, mezi nimiž byl i AFK Vršovice. Ten byl pak s dalšími sedmi kluby zařazen do I. třídy, kde se umisťuje na vynikajícím třetím místě za Slavií a Spartou. Zelenobílí se také zúčastnili turnaje na Letné, kde poráží Spartu 2:1 a umísťují se opět na třetím místě za Slávií a žižkovskou Viktorií.