První reprezentační branka Wimmera

1925s2 kcz

V roce 1925 vstupují fotbalisté AFK Vršovice do nové soutěže s názvem Asociační liga. A sezóna to byla dobrá. Na Nuselském SK ve svém prvním prvoligovém duelu vítězí 4:3 a Jan Wimmer je střelcem první ligové branky klubu. Z 10 týmů končí vršovičtí na osmém místě a jejich nejlepším střelcem je Václav Hallinger s osmi góly. Prvním mistrem se stala Slavia.

Založení žákovské líhně

kcz s1926

Australské turné Klokany zřejmě dost vyčerpalo a tak po podzimní části ligové soutěže končí klub na posledním místě s ziskem jednoho bodu! Přes řadu odložených zápasů tak akutně hrozí sestup do nižší soutěže. Na jaře 1928 je však všechno jinak. V posledním, rozhodujícím utkání porážejí Klokani Spartu 1:0 a končí ročník uprostřed tabulky na čtvrtém místě. Poprvé a naposledy Středočeskou ligu vyhrává Viktorie Žižkov.

První sestup ve své historii

slider 1934

V sezóně 1932 – 1933 zabírají Bohemians v lize 6. příčku. Nejlepším střelcem ligy se stává Gejza Kocsis s 23 brankami, z nichž 15 vstřelil za vršovický klub a zbytek po přestupu za Teplitzer FK. Liga má deset týmů, v tom jsou dva celky z Plzně, Náchod a Teplitzer FK jako mimopražské. Předsedou byl znovu zvolen Zdeněk Danner.

II. světová válka: nucená změna názvu

slider 1940

Německá okupace a druhá světová válka dusí vše. Přesto je ve Vršovicích alespoň trochu veselo z návratu klubu do nejvyšší soutěže – Českomoravské ligy. Vstup do první ligy po pětileté přestávce je vcelku úspěšný a Bohemians obsazují pátou příčku. Dokonce se podaří porazit Spartu na jejím hřišti 4:1.

Australské turné

1927australia kcz

Rok 1927 se nesmazatelně zapsal do historie klubu.Středočeská liga má jen osm týmů a hraje se pouze na jaře. Představuje totiž tzv. kvalifikaci pro další ročník první ligy. AFK Vršovice končí na třetím místě za Spartou a Slavií. Tento ročník má kádr mužstva tuto podobu: Bělík – J. Kučera, Kašpar, Krejčí – Hochmann, Pinc, Průšek – Wimmer, Knížek, Mašat, Rubeš, Havlín, Hendrych.7

Dannerův stadion Bohemians

dsb

V sezóně 1930 – 1931 končí Bohemians na třetím místě podruhé ve své historii. Stejně tak poprvé zdolávají na domácím hřišti obě letenská S. Spartu poráží 4:3 a Slavii 3:2. Nejlepším střelcem je po roční přestávce opět Káša Bejbl, který střílí 16 z celkového počtu 46 ligových branek. V ligovém ročníku 1931 – 1932 končí Bohemians opět na třetí pozici.

Nečekané úmrtí Dannera

pohreb danner slider

Od sezóny 1935 – 1936 začíná nejdelší pobyt Bohemians v nižší soutěži. Tehdy to byla divize (na úrovni dnešní druhé ligy, ale rozdělena do několika oblastí). Přicházejí finanční problémy spojené s úbytkem diváků, a proto se pořádají různé akce, včetně slosovacích. Nic však nepřináší očekávaný přínos.

Kráter na hrací ploše

slider bomb

Ročník 1943 – 1944 se hráčům od Botiče příliš nevyvedl. Po špatně odehraných úvodních zápasech je propuštěn trenér Meduna a na jeho místo se vrací i přes protesty některých členů výboru (Bejbl, R. Lenk) trenér Ženíšek. Ani ten však nedokáže mužstvo pozvednout k lepším výsledkům. Je z toho až desáté místo, což však znamená záchranu.