Byl to rok 1905?

phoca thumb l 1903 kcz m

O tom, zda sportovní klub v pražském předměstí Vršovice vznikl v roce 1895 nebo 1903 nebo 1905, bylo a je vedeno mnoho diskusí. Ale rok 1905 a vše další od něho se odvíjející je dokumentačně doloženo, a proto tedy považujme tento rok za oficiální datum založení AFK Vršovice.

První stálý trenér

1909 kcz

V prvním roce příslušnosti ke svazu se AFK v poháru celkem daří. Z 28 zápasů jich 12 vyhrálo. Druhý tým na tom byl ještě lépe, kdy ze stejného počtu zápasů získalo dokonce výher 19. Další dva ročníky Poháru moc úspěšné nejsou, a pak dokonce AFK na pět let soutěž opouští.

1. světová válka

1916s kcz

Rok 1915 je pro AFK Vršovice doslova katastrofální. Ani ne tak pro výsledky na trávníku, ale z důvodu politických. Probíhá totiž první světová válka. Vedení AFK rozhodlo o tom, že první mužstvo odstupuje z II. třídy mistrovství Prahy,i když bylo považováno za favorita. A to z jednoduchého důvodu. Celkem 17 hráčů klubu muselo narukovat do války, kde jich potom i pět padlo (Goldbach, Novotný, Bruner, Mašata, Kott).

Bohata prvním reprezentantem

1922s kcz

I v následující sezóně se klubu výsledkově daří. V domácí soutěži obsadí šesté místo. Absolvuje dva mezinárodní turnaje v Lutychu a Paříži. Dorostenci obhájí titul z minulého roku a mládežnická základna se rozrostla tak, že v soutěži reprezentují klub dokonce tři dorostenecká mužstva! Poprvé se také objevuje v československé reprezentaci

Počátky zelenobílých

phoca thumb l 1906 kcz m

Fotbal ve Vršovicích se tedy rozběhl na plné obrátky. AFK Vršovice má nejen I. mužstvo, ale též je v roce 1906 ustanoveno mužstvo II. a III. Vůbec první známá sestava I. mužstva je: Kott – Valta, Kramr – Šídlo, Bulvas, Picka – Kytka, K. Počta, Honejsek, Bohata, Procházka. Hráči Honejsek a Bohata jsou považováni právě za zakladatele SK Kotva.

Vybudování vlastního stadionu

puvodni stadion

V roce 1912 dochází k významné události, která řeší tento problém. Zásluhou firmy Waldes a Občanské záložny dostává pozemek k vybudování vlastního hřiště. Pozemek se nacházel v dolíku pod kasárnami za dnešní Kodaňskou ulicí. Členové oddílu tak začínají budovat stadion, který vzhledem ke své poloze dostal přezdívku „Ďolíček“.

První zahraniční zájezd

1921 kcz

V roce 1918 došlo k obnovení činnosti ČSF a v jeho rámci došlo k vytvoření osmi fotbalových žup. Středočeskou župu zakládalo 12 klubů, mezi nimiž byl i AFK Vršovice. Ten byl pak s dalšími sedmi kluby zařazen do I. třídy, kde se umisťuje na vynikajícím třetím místě za Slavií a Spartou. Zelenobílí se také zúčastnili turnaje na Letné, kde poráží Spartu 2:1 a umísťují se opět na třetím místě za Slávií a žižkovskou Viktorií.

Profesionalismus ve fotbale

1924s kcz

Rok 1924 se vyznačuje změnou předsedy klubu. Stává se jím Hynek Počta. Ale především se v Československu oficiálně povoluje profesionalismus ve fotbale. AFK se mění na profesionální tým s 13-ti hráči pod smlouvou. Jsou to: Bělík, Havrda, Mašata, Bejbl, Wimmer, Knížek, Krejčí, Tichay, Vlček, Hallinger, Pinc, Havlín a Tomeš. Platilo pravidlo, že profesionálem je registrován...