AFK VRŠOVICE

2:2

(0:1)

AC SPARTA PRAHA

Neděle 27.2.1927 • Hřiště Dolíček - Praha, Vršovice • Kvalifikační soutěž Středočeské 1. ligy (1927) • 3. kolo

Branky: 79. Knížek, 89. Mašat - 5. Baldin, 87. Perner (pen.)

Rozhodčí: Dlabač

Diváci: 4 000

Ligový zápas, který se hrál dnes před více než 3 000 diváky ve Vršovicích a skončil se nerozhodně 2:2 (poločas 1:0 pro Spartu), ukázal stav výkonu pražských soudců ve světlě velmi smutném. Soudce Dlabač, který požívá pověsti nejlepšího, pískal zápas tak, že poškodil Vršovice asi o tři goaly. První poločas byl zralý na 3:1 pro domácí klub, a penalty, ze které dobyla Sparta v druhém poločase vedení, byla diktována pro ruku, učiněnou v outu. Sparta, která se pokusila přivést pevné mužstvo v sestavě Hochman - Perner, Paulín - Kolenatý, Carvan, Rozvoda - Maloun, Heřman, Silný, Baldin a Dolejší, otevřela hru prudkým nástupem a brzy z útoků, vedených dobře Silným, dobyla branky krásnou ranou Baldina. Potom se však počal obraz měnit. Vršovice se dostávaly ponenáhlu do převahy, až Spartu úplně sevřely. Hráči útočili velmi rychle a houževnatě, stříleli prudké dlouhé rány, až se Wimmer dostal do skvělé chanci, těsně před goalem však byl unfair sražen oběma obránci. Jistý goal zachránil foul, ale soudce nepískal. Kromě velkého řevu obecenstva byla důsledkem toho ovšem také tvrdší hra a tu soudce pískal jen Vršovicím všechno. Ale domácí útočili dále. Znova byl Wimmer před brankou sražen a pak byla v brankovém území ruka, ale ani to soudce neviděl. Aby to napravil, odpískal velmi vážně uprostřed hřiště asi tři fouly, které nebyly. Ale potom zase zarážel stále útočníky Vršovic při každé nejmenší příležitosti, takže se poločas podle jednomyslného mínění obecenstva končí "za silné převahy soudce". Domácí do té doby střelili velkou spoustu ran, jež však všechny šly na brankaře, takže Hochman lehce chytal. Branka Vršovic byla obléhána velmi málo.

Po přestávce se soudce, byť ne zcela, přece poněkud polepšil, a Vršovice dovedly Knížkem z velkého shluku vyrovnat. Potom však Sparta nasadila pravé útočné tempo a zdálo se, že musí do konce tmy svého soupeře roznést. Ale neroznesla. Jen z chybně diktované jedenáctky střelil Perner další goal, který byl za hromového jásotu vyrovnán Mašatem, a zápas se skončil opět úplnou převahou domácích. Mužstvo Vršovic vystoupilo v tomto zápase jako výborný celek, slabý jen na levém křídle, ve Spartě exceloval Silný, který v leckteré situaci stačil na soupeře sám. Kolenatý odešel pro zranění ze hřiště v 18. minutě, ale obraz hry se jeho odchodem nezměnil.

Sparta šťastně hraje s Vršovicemi 2:2 (1:0), vedouc nezaslouženě v 87. minutě 2:1. Vršovice po celou hru útočí a v poslední minutě vyrovnávají. Chybující soudce. Přes 4 000 diváků.

Málokdy bývá zápas tak rušný a napínavý jako včera ve Vršovicích. Domácí mužstvo hrálo tam včera proti větru, slunci a chvílemi taky je poškozoval závažně soudce. Po pěti minutách Sparta vedla, ačkoli se pak ukázalo, že zelenobílí si zaslouží pro soudržnost, rychlost a houževnatost vyhrát. Obrana odpůrce a dobrou taktikou a využíváním štěstí odsunula vyrovnání až do 79. minuty. Situace před brankami hrozily oběma stranám. Vršovice přidávají a Sparta k 80. minutě se na chvilinku vzchopí zásluhou Silného. Při výpadu Baldynově opustí Bělík včas branku, zdá se že míč míjí branku, když tu desorientovaný záložník Vršovic snaží se jej na čáře zarazit rukama. Chybí do konce jen tři minuty a Sparta proměnivší pokutový kop vede hru 2:1. Zklamaní příznivci Vršovic odcházejí zatrpklí nezaslouženým nezdarem mužstva, leč nedošli ani k východu a útok Vršovic nabádaný Knížkem dostává se před branku hostí, kdež Mašat mistrnou ranou ze 20 metrů vyrovnává téměř ztracený zápas. Kdo viděl úsilí mužstva a chyby soudcovy, které je těžce poškodily v 7. minutě, kdy netrestána unfair hra Rozvodova v území, a v 29. minutě, kdy zase na př. prominuta témuž hráči úmyslná hra rukou v území, i kdyby nepřál domácím, oddechl si po této vyrovnávací brance a pomyslil jistě na spravedlnost, která hru aspoň takto opravila. Vždyť si Vršovice zasloužily vyhrát, tak jako minulou neděli proti nim Kladno. Tolik o výsledku a spádu hry.

Sparta bez Steinera a Kádi.

Rudí uvažovali o stylu vršovické hry, o způsobilosti terénu a nastoupili v sestavě Hochman, Perner, Paulín, Kolenatý, Carvan, Rozvoda, Maloun, Heřman, Silný, Baldyn, Dolejší. Kolenatý byl v 17. minutě zraněn a už nenastoupil. Zastával ho Maloun. Mužstvo v celku nehralo dobře. Útok neulehčoval zadním řadám, takže záloha a obrana nesly tíhu hry. Obrana vedla si velmi dobře. Hochmann překvapil novou taktikou, hraje vlastně třetího zadáka. Vybíhal včas a naopak v brance zachraňoval skvělé rány. Byl nesporně nejlepším hráčem hostí. Také obránci se činili. Perner i Paulín hrající velmi ostře. Onen měl jistější odkopy. V záloze dobro práci zastal Rozvoda a taky Maloun hrál v této řadě lépe než v útoku. Zde hlavní slovo měl Silný. Rozdílel míče křídlům, vracel se pomoci obráncům, podnikal nebezpečné výpady a dobře střílel. Byl stálým nebezpečím, dobře však kryl. Ke konci, přemožen námahou odpadal, čemuž se není divit.

Vršovice byly ucelenější a lepší.

Všichni byli rychlí, vždy soupeře tím předcházejíce. Měli-li slabiny, tož na levé straně útoku, příliš bojácně a měkké. Snad také v prvé polovině Průšek kryl nedostatečně Malouna. Chybnou hru rukama, za niž Sparta dala druhou, je možno vysvětlit rozčilením. Pochválit je zato útok ze středu doprava, Hochmanna i Pince v záloze a obranu. Bělík se důstojně vyrovával Hochmanovi prací v brance i vybíháním. Tento celek měl být včera vítězem. Zde jeho složení: Bělík, Krejčí, Kašpar, Hochmann, Pinc, Průšek, Wimmer, Knížek, Mašat, Rubeš a Havlín. Soudcovo konání je vylíčeno shora dopovědí je podrobnosti hry.

Bělík měli proti slunci těžkou posici. Sotva zachránil Silného výpad, vrátil Baldyn krásně ránu do sítě, ač před tím hráno unfair na Pince. V 5. minutě Sparta tedy vedla 1:0. Dvě minuty po té unikne Wimmer za obránce, je Rozvodou nestrestaně v území srážen. Vršovice se teď rozehrály. Hochman paráduje jistotou. V 17. minutě odnesen je bolestivě ve srážce zraněný Kolenatý. Tím převaha Vršovic jen vzrostla. V 25. minutě musí Bělík vyběhnout proti vypadnuvšímu Silnému a činí tak se zdarem. Čtyři minuty po té Rozvoda rukou přehraje druhovi míč centrovaný Wimmerem, bez trestu, ač v území. Je zajímavo, že chyby v rozhodnutích jdou na vrub vždy Vršovicům, ať už jde o hrubou hru či zásahy rukama. Perner i Hochman pak znamenitě brání. Po přestávky se vyznamenávají Knížek i Mašat přesnými ranami, i Hochman střílí. K 60. minutě pojednou nabírá dechu Sparta. Lépe řečeno Silný. Dva útoky jeho zatopí obráncům i Bělíkovi. Konečně Vršovice způsobí před Hochmanovou brankou melu a Knížek zády odráží míč do sítě. V 79. minutě je tedy vyrovnáno, načež Vršovice hrají na vítězství. Perner se znovu osvědčí a také Bělík, chytivší ránu Baldynovu. Rus tento nedobře krytý vylákal výpadem z branky Bělíka, střelil mimo branku. Na čáře pokouší se Průšek o míč rukou a Perner promění pokutový kop ve vedoucí branku. Kdekdo myslí už na nehorázně šťastné vítězství hostí, hrajících tak dlouho o deseti. Kníže však svoje druhy nabádá k útokům a vyláká Hochmana, který jeho kop vyráží. Mašat si v dálce míč připraví a krásnou ranou pod břevno vyrován.

Lidové noviny a Národní listy (28.2.1927)