1:1

(1:0)

BOHEMIANS PRAHA 1905

logo bohemians

Neděle 30.7.2017, 19:00 hodin • Stadion Generali Arena - Praha, Letná • HET liga (2017/2018) • 1. kolo

Branky: 16. Lafata (z pen.) - 88. Šmíd

ŽK: 15. Hůlka, 90. Dostál

Rozhodčí: Julínek - Dobrovolný, Antoníček (Nenadál)

Delegáti: Ulrich

Diváci: 16 724

phoca thumb m 01hradec03Sparta nasadila v základní sestavě hned sedm letních posil, tedy o jednu víc než ve čtvrtečním utkání 3. předkola Evropské ligy, které Pražané prohráli s Crvenou Zvezdou Bělehrad 0:2. Nově dostal od první minuty šanci záložník Mavuba, jen na lavičce zůstal útočník Janko nebo stoper Štetina. Mezi náhradníky se také objevil i exreprezentační kapitán Rosický.

Fotbalisté Sparty vstoupili do nového ligového ročníku remízou 1:1 s Bohemians 1905. Domácí poslal při premiéře italského trenéra Andrey Stramaccioniho v české nejvyšší soutěži do vedení v 16. minutě David Lafata, který si z penalty připsal 200. ligový gól. Dvě minuty před koncem ale vyrovnal Michal Šmíd.

Domácí se ujali vedení už v 16. minutě, když po faulu Hůlky na Ben Chaima nařídil pokutový kop. Penaltu proměnil kapitán Sparty Lafata a 200. ligovým gólem se osamostatnil na třetím místě Klubu ligových kanonýrů. Před ním jsou už jen Vlastimil Kopecký (252 gólů) a Josef Bican (447). Čtvrtý je Antonín Hájek (199).

Bohemians 1905 mohli vyrovnat jen o pár okamžiků později. Mašek se po přihrávce Tetteha ocitl zcela osamocený na velkém vápně, ale míč si nedokázal ideálně zpracovat a jeho střelu na poslední chvíli stihl vracející se Mareček zablokovat skluzem.

Po přestávce se na Letné dlouho nic nedělo. Fanoušky tak ze sedaček zvedl až Rosický, když se šel za bouřlivého potlesku rozcvičovat k rohovému praporku. Až poté na sebe upozornili i hráči na trávníku. Plavšić se uvolnil na hranici vápna a trefil tyč. Lafata v pádu neuspěl s dorážkou.

K obrovské radosti domácích příznivců se v 70. minutě dostal na hřiště i Rosický, když nahradil Ben Chaima. Šestatřicetiletý záložník zasáhl teprve do druhého ligového utkání od loňského návratu z Arsenalu. Před vleklým zraněním odehrál v září odehrál necelých 20 minut proti Mladé Boleslavi. Po střídání Lafaty navíc dostal kapitánskou pásku.

Když už to vypadalo, že Sparta bez potíží dojde k vítězství, hosté nečekaně vyrovnali. Domácí gólman Dúbravka neudržel Dostálovu tvrdou střelu a Šmíd se z dorážky nemýlil. Sparta si tak připsala nepříjemné zaváhání před čtvrteční domácí odvetou s Crvenou Zvezdou.

Ohlasy trenérů:

Martin Hašek (trenér Bohemians Praha 1905): “Na utkání jsme se připravovali celý týden, ostatně stejně jako vždycky. Celý tým cítil velkou šanci tady uspět, jelikož Sparta po těch velkých změnách působila nesehraně, v podstatě bez organizace. Hráči na sebe nejsou zvyklí, viděli jsme zápas v Bělehradu, to náš odhad utvrdilo. Byli jsme omezovaní tím, že nemohl hrát Martin Hašek, Rudolf Reiter a Viktor Budinský, navíc máme dlouhodobě zraněného Daniela Krcha se Siimem Lutsem. Pokud bychom byli dobře organizovaní a dlouho udrželi vzadu čisté konto, tak by mohli domácí ještě více znervóznět. Spoléhali jsme trochu i na domácí diváky, kteří by je svým povzbuzováním do negace dostali do ještě svízelnější situace. Hloupě jsme vyřešili situaci, která předcházela penaltě. Lukáš Hůlka si dal dlouhý míč před sebe na kluzkém terénu, poté chtěl svoji chybu napravit, ovšem ten pohyb už nezastavil. Měli jsme příležitost jít do vedení, nebo i vyrovnat. O poločase jsem hráčům řekl, že výkon je dobrý. Pří Plavšičově střele do tyče při nás stálo i štěstí, jinak jsme si to uhráli sami. Jsem rád, že jsme vstřelili gól. Za naši práci jsme byli odměněni, pořád jsme šli za vyrovnáním. Škoda té penalty. Ze získaného bodu na Spartě máme radost.“

Andrea Stramaccioni (trenér AC Sparta Praha): “Odehráli jsme dobrý druhý poločas. Chtěl jsem, abychom přidali druhou branku. Přišla ale chyba, střela za šestnáctkou, ztratili jsme dva body. Snažili jsme se utkání druhým gólem rozhodnout, ale to se nám vymstilo. Hráli jsme lépe než v Bělehradě. Z individuálních výkonů mohu jmenovat Mavubu, Marečka. Ve druhé půli jsem se pokusil posunout na pravé křídlo Plavšiče, aby využil svoji výbornou hru jeden na jednoho. Proti Crvene Zvezdě to bude velice těžký zápas, ale zůstávám pozitivní. Věřím, že jeden gól dáme, žádný neinkasujeme a s pomocí fanoušků v zádech doufám, že se může stát cokoliv a cíle postoupit dosáhneme. Kaya má zlomený malíček, je to smůla. Máme zraněného Vukadinoviče, Michala Kadlece, Šurala, Néstora, Costu, Zahustela a další. Kaya nebyl ještě nikdy zraněn, viděl jsem rentgenový snímek, je to jasná zlomenina malíčku. Jestli cítím nebo necítím tlak je nejmenší problém. Kdybych se nátlaku poddával, tak bych trenér být nemohl. Podstatné jsou výsledky, start je velice těžký, pracujeme velice tvrdě.“