KRÁTCE:
Do Ďolíčku přichází z FC Zbrojovka Brno brankář JAKUB ŠIMAN (29), který se připojí v co nejbližší době k B-týmu BOHEMIANS.
Klub BOHEMIANS má v dosavadním průběhu FORTUNA:LIGA nejhorší útok, když ve 23 utkání nastřílela pouhých 20 branek.
Prvoligovou premiéru si v Hradci Králové okusil makedonský útočník MILAN RISTOVSKI (25), gratulujeme a jen tak dál!

Ligový hattrick po 21 letech

Procítěný lob, skvostný volej k tyči a klidný úklid pod břevno. Paradoxně proti nejlepšímu týmu ligy Viktorii Plzeň zkompletoval Elvis Bratanovič hattrick. Vypadalo to tak snadno, jenže na třígólového střelce v první lize čekala Bohemka dlouhých jednadvacet let, v roce 1994 vstřelil tři góly Karel Jarolím Hřebíkovu Benešovu. Jaká je historie zelenobílých hattricků?

NAPOSLEDY V PRVNÍ LIZE: KAREL JAROLÍM (FC Bohemians Praha - FK Švarc Benešov 5:2, 20.listopadu 1994)

Deset gólů slávistické legendy Karla Jarolíma bylo v sezoně 1994/1995 světlem v temnu, jež nakonec neodvrátilo sestup po 22 letech. Jarolímův hattrick v posledním zápase podzimu měl ale tehdy svůj význam, po výhře nad Benešovem kouče Jaroslava Hřebíka Bohemka opustila poslední místo tabulky. Jarolím vstřelil první gól z trestného kopu, druhou trefu přidala ruská posila Dmitrij Borodin. Benešov nicméně v posledních pěti minutách do půle srovnal. Obrat po půli režíroval Jarolím, na 3:2 zvýšil po Neumannově centru a dal i pátý gól. „Zápas se zlomil v okamžiku, kdy jsme dali třetí gól. V poločase ve mně byla malá dušička, ale hlavně zásluhou Karla Jarolíma se to zvedlo,“ hodnotil trenér František Barát.

NAPOSLEDY V POHÁRU: LUKÁŠ BUDÍNSKÝ (1. FK Nová Paka – Bohemians 1905 0:7, 10. srpna 2011)

Klidný postup z druhého kola domácího poháru, tehdy nazývaného Ondrášovka Cup, podpořil záložník Lukáš Budínský třemi góly. Zápas se hrál jen tři dny po Budínského parádním ligovém výkonu proti Plzni, kdy ve vítězném zápase nahrál na oba góly. V Nové Pace v 18. minutě otevřel skóre ránou z osmnácti metrů, pak využil Michálkova přiťuknutí, v druhé půli proměnil penaltu po faulu na Moravce a zvýšil na 6:0. „Myslím, že takhle by to mělo být. Že by liga měla porazit divizi,“ pochvaloval si trenér Pavel Medynský.

NAPOSLEDY VE DRUHÉ LIZE: VLADIMÍR BÁLEK (SK Sigma Olomouc B - Bohemians 1905 0:4, 14. května 2007)

Populární útočník, který pomáhal Bohemce nastartovat éru po klinické smrti, v hledišti nedělního karnevalu proti mistrovi nechyběl. Tři ze sedmi gólů postupového jara 2007 Vladimír Bálek vstřelil na Andrově stadionu v Olomouci. Za slunného odpoledne před tisícovkou diváků pod dohledem rozhodčí Damkové se Bálek poprvé trefil ve 30. minutě poté, co gólman Černý vyrazil Škodovu střelu před sebe. Do poločasu dovršil čistý hattrick, Bohemka vyhrála 4:0 a pět kol před koncem druhé ligy se dostala na postupové místo.

VÍC NEŽ HATTRICK ZA POLOČAS: JAROSLAV KAMENSKÝ (FK Hořovice - FC Bohemians Praha 1:6, 19. července 2003)

Slovenský útočník Jaroslav Kamenský strávil v Bohemce jen jediný podzim, ale na zápas prvního kola Poháru ČMFS na hřišti divizního nováčka v Hořovicích se díky němu může vzpomínat i po letech. Po rozpačité půli 1:1 nejdřív vstřelil gól Libor Baláž, poté se během pětadvaceti minut trefil Kamenský hned čtyřikrát. V úmorném vedru si po hodině hry narazil s Lesákem a zavěsil na 1:3. O tři minuty později dal gól z penalty. V závěru napálil do brány Janáčkův dloubák za obranu a v poslední minutě dal další gól z pokutového kopu, stylově vršovickým dloubákem.

POLOČAS V PŘEROVĚ: JIŘÍ NOVÁK (FK Přerov - FC Bohemians Praha 1:4, 11. října 1997)

Pouhých 23 minut během prvního poločasu stačilo Jiřímu Novákovi, slavnému kapitánovi týmu z Petrželovy éry, k třem gólům v druholigovém zápasu v Přerově. „Čistý hattrick jsem naposledy dal někdy v dorostu,“ radoval se tehdy Novák. Bohemka se díky vítězství 4:1 po desátém kole dostala na druhé postupové místo.

autor: Martin Hašek / 25.5.2015