Náš ústav se vám mými ústy...

schick repre mNáš ústav se vám, pane Hudečku, mými ústy co nejsrdečněji omlouvá za toto politování hodné nedopatření, ke kterému dochází maximálně jednou za deset let! Populární hláška z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje k nedělnímu fantasmagorickému zážitku s Plzní tak nějak sedí, ale musíme ještě o něco dál do historie.

5 GÓLŮ V PRVNÍ LIZE: PO 17 LETECH

5. srpna 2001: Příbram - Bohemians 1:5 (0:3)

Úvodní tyč Horsta Siegla byla jen planou hrozbou, protože pak se rozjela zelenobílá jízda. První gól dal ve třinácté minutě kamikadze rybičkou Karol Kisel, pak ztratil míč příbramský libero Šmejkal a Lukáš Hartig proměnil úprk přes půlku hřiště v druhý gól. Třetí trefu přidal těsně před půli Pavel Kulig, V druhém poločse Příbram snížila a Bohemka dohrávala po zranění Michala Petrouše v deseti. I tak ale přidala další dva kousky, Marcel Melecký trefil volej z 22 metrů a David Kříž uzavřel na 1:5.

5 GÓLŮ V PRVNÍ LIZE V ĎOLÍČKU: PO 24 LETECH

phoca thumb l 2plzen0326. listopadu 1994: Bohemians – Benešov 5:2 (2:2)

Za Benešov hráli současný vršovický manažer Miroslav Držmíšek nebo útočník mistrovské éry Tibor Mičinec. Bohemka ale měla zase v sestavě slávistickou legendu Karla Jarolíma, který soupeře sestřelil hatttrickem. Jarolím vstřelil první gól z trestného kopu, druhou trefu přidala ruská posila Dmitrij Borodin. Benešov nicméně v posledních pěti minutách do půle srovnal. Obrat po půli režíroval Jarolím, na 3:2 zvýšil po Neumannově centru a dal i pátý gól. Byl to poslední prvoligový hattrick Bohemky až do jara 2015 a třígólové show Elvise Bratanoviče proti Plzni.

4 GÓLY ZA POLOČAS: PO 26 LETECH

31. května 1992: Trnava – Bohemians 0:5 (0:0)

Těsně před koncem klidné sezony přijela Bohemka do Trnavy vedená někdejší legendou Jozefem Adamcem a ve druhé půli soupeře zcela zničila, těch gólů bylo hned pět. Dvěma rozhodl Marcel Litoš, trefili se i pozdější kouč Bohemky Luděk Klusáček, Tibor Mičinec a Jan Sanytrník.

4 GÓLY ZA POLOČAS V ĎOLÍČKU: PO 32 LETECH

20. září 1986: Bohemians – Cheb 7:0 (3:0)

Za touhle statistikou se musí do požehnaných časů trenéra Tomáše Pospíchala. Na podzim 1986 vedla Bohemka proti týmu trenéra Dušana Uhrina už o půli 3:0, po přestávce vystřelila na branku jen čtyřikrát, ale byly z toho čtyři góly. Tibor Mičinec sedmým zářezem dokonal hattrick. „Na co jsme sáhli, z toho byl téměř gól,“ pochvaloval si Pospíchal.

4 GÓLY ZA PRVNÍ PŮLI: 33 LETECH

1. září 1985: Bohemians – DAC Dunajská Streda 8:0 (4:0)

Na úvod ligy Bohemku vypráskala Olomouc šokujícím výsledkem 6:1, hned poté ale do Ďolíčku přijel nováček z Dunajské Stredy. „Ve Vršovicích bychom rozhodně nechtěli být obětním beránkem,“ hlásil před zápasem sekretář soupeře Jan Vígh. Jenže do šesté minuty dal dva góly Mičinec, ve čtyřicáté minutě zvyšoval Šajtar na 4:0. Své jediné dva góly za Bohemku vstřelil pozdější konkurzní škůdce Pavel Vandas.

schick repre mJINDŘIŠEK: 203

A ještě jedna perlička. Josef Jindřišek proti Plzni nastoupil ke svému 203. prvoligovému zápasu za Bohemku a v historické tabulce se o jeden zápas dostal na osmé místo před Stanislava Levého. Na sedmého Miroslava Valenta ztrácí jen jeden zápas. Nahoru se sune i David Bartek, svým 193. zápasem v 1. lize za Bohemku srovnal na jedenáctém místě bilanci Františka Mottla. Na desátého Přemysla Bičovského mu také chybí jen jediný zápas.

autor: Martin Hašek