Prokletí Blanických rytířů

schick repre mAni dlouhých 39 let od posledního vzájemného pohárového střetu nezničilo kletbu, s níž fotbalová Vlašim jezdí loupit do Ďolíčku. I úterní boj proti bývalému týmu trenéra Martina Haška prodloužil neradostnou bilanci, Bohemka Vlašim v soutěžním zápase v Ďolíčku ještě nikdy neporazila! Pohárové trable doplnila i pět let stará druholigová porážka. Zde je kompletní bilance pohárových mačů.

phoca thumb l 2plzen0319. října 1967: Bohemians – Vlašim 2:3 (1:3)

Góly: vlastní, Panenka – Savko, Hlaváč, Beran.

Do matného podzimu sestupové sezony zapadl i neslavný konec v třetím kole tehdejšího Československého poháru. Vlašim si dala úvodní gól sama, přesto ještě do poločasu vedla 3:1. Zápas má i tak v klubové kronice čestné místo. Do sestavy se dostal osmnáctiletý Antonín Panenka, který v druhém poločase vstřelil svůj první gól v soutěžním zápase za A tým. V Ďolíčku ještě tehdy stála stará dřevěná tribuna, byla ale už v havarijním stavu a diváci na ni nemohli. Druholigový soupeř došel až do semifinále.

29. září 1971: Vlašim – Bohemians 0:1 (0:1)

Gól: 40. Panenka

Tentokrát hráli oba soupeři v nižších soutěžích. Bohemka dlela už druhou sezonu v druhé lize, Vlašim tehdy vedla třetí ligu. Pro Bohemku to nebyl snadný zápas, domácí měli převahu a vršovické často zachraňoval brankář Josef Ledecký. Vítězný gól v zápase třetího kola ale vstřelil Antonín Panenka. Bohemka však vypadla hned v dalším kole na hřišti VCHZ Pardubice.

5. září 1973: Vlašim – Bohemians 2:2 po prodloužení (0:2, 2:2), na penalty 2:4

Góly: Dubský, Dozorec – Packert, Jílek.

Bohemka dorazila na hřiště třetiligového soupeře jako čerstvý prvoligový nováček a o poločase vedla 2:0 góly Petra Packerta a Františka Jílka. Nadšeně bojující Vlašim ale vyrovnala a zápas pokračoval prodloužením, v němž gól nepadl. Bohemka postoupila až po penaltovém rozstřelu. Nakonec prošla do semifinále, kde její cestu ukončila domácí porážka 0:1 se Slavií.

2. října 1977: Bohemians – Vlašim 0:1

Gól: 57. Hřebík

Po deseti letech v Ďolíčku už stála současná železobetonová tribuna, Bohemka už patřila k elitě ligy a vedle Valenta, Panenky či Mastníka v týmu byl ve Zdeňku Hruškovi, Prokešovi či Bičovském základ mistrovského týmu. Tenhle osmifinálový zápas ale ovládl bojovný soupeř. Panenkův trestňák z první půle se neujal a jediný gól Vlašimi dal devětadvacetiletý útočník Jaroslav Hřebík. „Stejný gól jsem dal v lize Chebu, že se mi to podaří ve Vršovicích, jsem nečekal,“ hlásil tehdy. Utkání vystihl vlašimský trenér Forejt: „Proč jsme vyhráli? Nic jiného nám nezbývalo!“ Vlašim došla až do semifinále.

25. října 1978: Vlašim – Bohemians 1:4 (1:1)

Góly: 41. Jarkovský – 66. a 80. Němec, 26. Bičovský, 75. Mastník

Odveta za rok starou porážku se povedla, i když soupeř opět zlobil. Hřebík jednu šanci neproměnil, pak se trefil Bičovský z přímého kopu, ale do půle Hřebík přihrál na gól dlouholeté vršovické ikoně Janu Jarkovskému. Zápas změnil nástup Antonína Panenky. Prvním kontaktem s míčem vysunul Vladimíra Hrušku, který po sprintu přihrál volnému Jaroslavu Němcovi na vítězný gól. Panenka pak vykouzlil ještě střelu do břevna a Mastník znovu s Němcem skóre pojistili. Bohemka se dostala do semifinále, kde vypadla v Ostravě.

19. září 2017: Bohemians - Vlašim 2:2 po prodloužení (1:1, 1:0), na penalty 3:4

Góly: 3. Luts, 104. Tetteh – 63. Vodháněl, 103. Hadaščok.

Po pár minutách mohlo být hotovo, po gólu Lutse ale Mašek zazdil tutovku a soupeř se sebral. Vlašim zlobila z protiútoků, po hodině hry vyrovnala a v prodloužení dokonce vedla, penalty zajistila rychlá odpověď Tetteha. V rozstřelu však za Bohemku zklamali Urdinov, Hašek a Hůlka. Byl to zajímavý zápas pro rodinu Hašků. Trenér Martin Hašek starší měl syny na obou stranách, za Bohemku nastoupil Martin, za Vlašim hrál jeho mladší syn Filip, kterého Klokani v létě testovali.

autor: Martin Hašek