BOHEMIANS ČKD PRAHA

4:1

(1:0)

FORTUNA DÜSSELDORF

Středa 29.6.1974, 19:30 hodin • Stadion Ďolíček - Praha, Vršovice • Interpohár (1974) • 2. kolo

Branky: 43. Knebort, 47. + 68. Panenka, 67. Řehák - 51. Seel
 Rozhodčí: Kopal - Junek, Holan
 Diváci: 3 000

REPORTÁŽ

V Praze na Bohemians hostili domácí západoněmecký tým Fortuna Düsseldorf (4. skupina), nad nímž vysoko zvítězili. Na mokrém, kluzkém trávníku se Pražané představili s nezvyklou sestavou. Namísto osvědčených hráčů Kozinky, Jarkovského, Ivančíka a Vejvody poslal na hřiště trenér Musil nové posily Řeháka, Jansu a Prokeše. Trenérův záměr vyšel na 100 procent a jeho mužstvo přehrálo hosty rozdílem třídy.

V počátcích zápasu dělal mokrý terén potíže oběma týmm, přesto se domácí pohybovali jistěji, lépe si přihrávali a byli znatelně rychlejší. V prvém poločase se nedařilo střelecky Panenkovi, který častěji střílel, ale nemohl najíst správnou mušku. Jedinou branku do poločasu dal Knebort z volného přímého kopu.

Po přestávce domácí zpřesnili hru a již ve čtvrté minutě Panenka protrhl smůlu a střelou bez přípravy zvýšil na 2:0. Minutu nato hosté podnikli útok po křídle, odcentrovali před branku a Seel zblízka snížil na 2:1. Potom již byli pány na hřišti jen domácí. Ve 21. minutě Řehák zvýšil na 3:1 a poslední gól dal opět Panenka ve 30. minutě. Utkání seldovalo asi 4 000 diváků, zápas řídil rozhodčí Kopal.

V předzápase se utkala dorostenecká družstva Prahy a Berlína. Mužstvo Prahy mělo v prvém poločase více ze hry, ve druhém poločase polevilo a nevhodným střídáním dovolilo soupeři hru vyrovnat. Nakonec byli pražští hráči úspěšní a zvítězili 3:1 po poločase 1:0. Zápas řídil rozhodčí Kovařovič.

phoca thumb m 01hradec03Po remíze v Kodani 1:1 pokračovalo naše mužstvo úspěšně i ve 2. kole Interpoháru. Porazilo doma 3. klub Bundesligy NSR Fortunu Düsseldorf v zápase velmi dobré úrovně, jehož ozdobou byly ukázové góly Kneborta a Panenky.

Bohemians nastoupili v neúplné sestavě bez hráčů, kteří jsou na dovolené: Kozinky, Vejvody, Ivančíka a Jarkovského a bez Packerta, který už ale intenzivně trénuje. Řady doplnili mladí hráči, kteří se zřejmě objeví v kádru na podzim: v brance chytal odchovanec Jansa, v obraně hostoval Prokeš z Českých Budějovice a v útoku Řehák z Gottwaldova. Hráli i Típek a Klouček.

Mužstvo podalo velmi dobrý výkon a dokonale překvapilo ambiciózního soupeře hrajícího typický německý moderní fotbal s rychlým přechodem do útoku a razantní hrou. Dobře se uvedl Jansa i Prokeš, ale nejmilejším překvapením byl výkon Řeháka na levém křídle. Po počátečním ostychu se rozehrál k suverénnímu výkonu! Je technicky dokonale vybaven a přiváděl často obranu hostí do zoufalství. Chvílemi připomínal Jarkovského v jeho velkých dnech.

Jak padaly góly? Ve 43. minutě kopal Knebort za hranicí čtverce z pravé strany trestný kop. "Odehnal" od něho Panenku, s maximální razancí míč napálil, dal mu faleš - a ten letěl obloukem podle zdi a vlétl do sítě u bližší tyče po zemi, ač u ní brankář Woyke číhal! Byl to jedinečný gól a diváci od té doby volali na Kneborta "Rivelino!". Ve 47. minutě se zmocnil Panenka odraženého míče, udělal dva kroky a přesnou střelou k tyči obhodil vyběhnuvšího brankáře. V 51. minutě neuhlídal Jelínek nejlepšího hráče hostí Geye a Seel zblízka dotlačil míč do sítě. V 67. minutě prošel Knebort, oklamal brankáře, dal do tyče a odražený míč lehce dorazil Řehák. Za minutu viděli diváci lahůdku: Panenka bez velkého náprahu a dost nečekaně vyslal svou typickou bombu: míč uhodil vespod do břevna a vlétl do sítě, aniž brankář reagoval!

Před 3 000 spokojenými diváky řídil Kopal, poločas byl 1:0.