AC SPARTA PRAHA

0:0

(0:0)

CU BOHEMIANS PRAHA

Pátek 24.9.1999, 19:00 hodin • Stadion Letná - Praha, Letná • Gambrinus liga (1999/2000) • 8. kolo

ŽK: 52. Flachbart - 20. Zdráhal, 27. Kamenický, 71. Melecký
 ČK: 38. Novák
 Rozhodčí: Puček - Ondo, Trčka
 Diváci: 10 125

REPORTÁŽ

Hodně našich fandů si v pátek určitě vzpomnělo na poslední derby se Spartou před třemi roy, kdy jsme na Letné senzačně otočili výsledek z 0:2 na 4:3. Protože naše mužstvo podává v první lize standartně dobré výkony, nikdo z fandů si nepřipouštěl, že bychom mohli na Letné prohrát.

Trenér Sparty Ivan Hašek vynechal z moskevské sestavy kvarteto Fukal-Baranek-Rosický-Sionko. Snaha o úvodní nápor a rychlý gól v Blažkově síti však dostala brzy nečekaný úder, když už ve 4. minutě musel opustit trávník Lokvenc, který si při skluzu nešikovně natáhl kolenní vazy. Trenér Petržela proto brzy vystřídal Dležala, protože ten už tím pádem neměl koho hlídat. Brzy Lokvence mohl gólově nahradit Prohászka, který se dvakrát ocitl v tváří tvář proti Jardovi Blažkovi - v 11. minutě ho poslal do uličky Horňák, ale letenský útočník jen nastřelil Blažka, o dvě minuty později si Prohászka s vyloženou šancí poradil ještě hůř. Na malém vápně míč špatně trefil a Jarda Blažek tuto slabou střelu před čarou stačil lehce zachytit.

Bohemka se před Poštulku dostala poprvé nebezpečně v 18. minutě , kdy Gabriel ztratil míč, ale Hašek stačil Matusznému míč ukopnout. Na rozdíl od utkáí Sparty s Českými Budějovicemi nevycházely letenským ani standartní situace, o střelu ze střední vzdálenosti se pokusil v 31. minutě jen V. Svoboda, ale skvělého Jardu Blažka nepřekvapil.

Nebylo divu, že se naši hráči stále více osmělovali, i když se ani oni ve vyložené gólové příležitosti také neocitli. Tři minuty před přestávkou po rozehraném trestném kopu dvojice Z. Svoboda-Labant hlavičkoval Gabriel vysoko nad břevno. Vzápětí Blažek včas přikryl Horňákův centr před dobíhajícím Obajdinem, který těsně před poločasovým hvizdem rozhodčího Pučka hlavičkoval - jak jinak - mimo tyče. Naši hráči byli několika stovkami fandů vyprovozeni do kabin silným potleskem.

Navzdory bezbrankovému stavu i nepříliš urovnanému hernímu projevu nesáhl sparťanský trenér k žádnému oživení z "nabité lavičky". Z marného dobývání vršovické tvrze, před kterou se - za viditelné pomoci rozhodčího Pučka - hrálo přece jen častěji než v první půli, vybočil jen trestný kop Z. Svobody v 56. minutě, po němž byl jeho exekutor vystřídán Rosickým, jehož příchod Spartě prospěl a její hru rozhýbal. V 62. minutě málem skončil jeho tečovaný rohový kop v Blažkově brance, po Labantově repete nedokázali Horňák s Gabrielem využít menší zaváhání Blažka. Hned z protiútoku hasil Gabriel skluzem v poslední chvíli únik Matuszného, potom letěly střely Obajdina, Rosického a Horňáka vysoko nad naši branku.

Naše úporná a běhavá defenzíva, spolu se vzrůstající sparťanskou nervozitou, dělala letenským potíže neje před šestnáctkou, ale i ve středu hřiště. V 81. minutě si naběhl do volného prostoru na pas J. Novotného Gabriel a jeho "ukopnutí" tlačil Jarda Blažek mimo bránu jen očima - povedlo se, míč trefil pouze boční síť jeho brány, což bylo velké zklamání pro některé sparťanské fanoušky, kteří už křičeli "gól". Gabrielova střela nebyla signálem k závěrečnému náporu Sparty, až příliš byla totiž v letenském útoku znát absence Lokvence. A tak sparťanská ofenzíva zůstala v derby nulová, naopak v posledních vteřinách nastaveného času (5 minut) se ocitl Jůn sám před Poštulkou, ale už neměl dost sil na to, aby ležícího brankáře Sparty přehodil. Spartě nepomohl ani "výkon" hlasatele D.J. Salavy, který si zřejmě myslel , že konferuje hokejové utkání Sparty a v krátkých přestávkách, kdy se nehrálo, pouštěl do rozhlasu hudbu nebo zvuk bubnů. Také se slovně pokoušel přinutit sparťanské fanoušky, aby povzbudili Spartu k většímu výkonu, jenže ti byli hrou Sparty už natolik otráveni, že jeho "hlášení" mělo na ně úplně opačný účinek. Je trapné, že se musí nechat sparťané do fandění nutit, zatímco naši fanoušci vytvořili svému mužstvu na Letné takřka domácí prostředí, i když se zmíněný D.J. hlavně ve druhé půli snažil jejich povzbuzování přehlušit, jak mohl. Ale nebylo mu to nic platné!

Po zápase naši fandové dlouho děkovali hráčům Bohemky za předvedený výkon, zatímco fanoušci Sparty rychle opustili letenské ochozy. U autobusu Bohemky na parkovišti pod stadiónem si pak počkalo několik fandů Bohemky na Jardu Blažka, kterému dali hobla jak za jeho skvělý výkon, tak i k jeho pátečnímu svátku. Jarda byl velmi překvapen, těsně před "exekucí" dotelefonoval a nestači se nijak bránit, pouze slovně protestoval.