Away Warriors! Bohemka vyrovnala venkovní rekord

schick repre mNavzdory domácímu trápení a postavení v tabulce Bohemka během aktuálního ligového ročníku už několikrát přepsala historii. Po sedmnácti letech vyhrála úvodní prvoligový zápas hraný v Ďolíčku. Po 35 letech zvítězila v Olomouci, v první lize po neuvěřitelných 72 letech ve Zlíně, v semifinále poháru je po 27 letech a i na páteční výhru v Teplicích čekala dlouhých devět let.

„Píšeme bohemácké dějiny,“ řekl trenér Martin Hašek už na podzim v Olomouci. A teď je tu další možnost. Bohemka už vyhrála šestkrát venku a případná výhra na Slovácku by přinesla historický rekord. Současných šest výher dala Bohemka dohromady v celých dějinách teprve počtvrté, poprvé od roku 1985.

 
phoca thumb l 2plzen031946/1947 (6 – 1 – 6)

Poprvé šest zářezů venku. Mezi nimi se vyjímají souboje s pražskými soupeři, poslední historický na hřišti s SK Libeň a také na Žižkově. Za Viktorku tehdy v reprezentační formě chytal brankáře Miroslav Mader, který na začátku sedmdesátých let trénoval Bohemians.

Skalpy venku: SK Libeň 4:1, Viktoria Žižkov 3:2, SK Kladno 5:2, SK Olomouc ASO 4:1, SK Baťa Zlín 3:2, SK Židenice 5:3.

1949 (6 – 4 – 3)

Venkovní jízdě vládne historická kanonáda na Kladně, hattrick tenkrát nastříleli Karel Tomáš i Jiří Pešek. Mezi dalšími vítězstvími jsou cenné triumfy v tradičních ligových baštách (Trnavě, Plzni, Brně) i na hřišti právě nově utvořeného týmu komunistické armády ATK Praha (pozdější Dukla).

Skalpy venku: SK Kladno (10:0), Slavia (3:1), Trnava (1:0), ATK Praha (3:0), Plzeň (5:1), Zbrojovka Židenice (8:2).

1984/1985 (6 – 7 – 2)

Šest výher na venkovních hřištích pomohlo Bohemians k jízdě, která dlouho mířila za historickým druhým titulem. Slavný byl především triumf na Spartě, který hned v začátku sezony ukázal mistrovskou sílu, góly dávali Zelenský, Janečka a Mičinec. Oproti zvyklostem se týmu dařilo na Slovensku. Nejdůležitější zápas venku ale tým nezvládl, v předposledním kole přes velkou převahu jen remizoval v Ostravě a v posledním kole v neslavném mači s Trnavou titul uniknul.

Skalpy venku: Sparta (3:1), Trnava (3:1), Cheb (4:1), Slovan Bratislava (1:0), Banská Bystrica (3:2), Petržalka (2:0).

2018/2019 (zatím 6 – 1 – 7)

Nebýt venkovních zářezů, hraje Bohemka natvrdo o sestup. Anebo z druhé strany, jistota v Ďolíčku by při téhle formě na stadionech soupeřů vrhla tým do boje o poháry. V realitě je venkovní drancování požehnání v rozkolísaném ročníku a náplastí na domácí utrpení. Venku každopádně Bohemka zbořila pár generačních sérií. Ve Zlíně naposledy v první lize vyhrála těsně po válce, v Olomouci pak v mistrovské sezoně.

Skalpy venku: Dukla (1:0), Olomouc (3:2), Opava (1:0), Zlín (2:0), Karviná (3:0), Teplice (2:1).

autor: Martin Hašek / 15.4.2019
 


 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace