KRÁTCE:
Útočník ERIK PREKOP obdržel v uplynulé sezóně nejvíce žlutých karet v Bohemians - celkem 10.
Útočník DAVID PUŠKÁČ obdržel v uplynulé sezóně nejvíce červených karet v Bohemians - celkem 2.
Kapitán LUKÁŠ HŮLKA odehrál v uplynulé sezóně FORTUNA:LIGA 2023/2024 nejvíce minut v kádru Bohemians. Celkem 3 060 z 34 utkání.
Nejlepším střelcem Bohemians uplynulé sezóny FORTUNA:LIGA 2023/2024 se stal útočník ERIK PREKOP, který vstřelil celkem 8 gólů.
Realizační tým Bohemians se od nové sezóny rozšíří o nového asistenta STANISLAVA HEJKALA (54), informuje o tom Virtuální Ďolíček.
  

Historický zájezd Bohemians do Austrálie (3. díl)

Ve středu 1. června si zelenobílí ze Sydney “odskočili“ na jih do sedmdesát kilometrů vzdáleného městečka Wollongongo, kde zvítězili nad místním týmem Illawarra District 2:1, kdy se za Bohemians trefili Knížek a Havlín. Terén byl silně podmáčený, téměř neregulérní. Po tomto zápase byli Bohemians pozvání k odehrání několika zápasů v Jižní Americe a v Kanadě.


O úspěších Bohemians psal s nadšením i český tisk; Sportovní věstník dne 7.5.1927 napsal:

SKVĚLÉ ÚSPĚCHY BOHEMIANS

"Deset zápasů sehráli již znamenití vršovičtí borci na svém jedinečném turné do Austrálie a jejich zájezd jest nepřetržitým řetězem úspěchů, které jsou o to cennější, že jsou dobývány s úctyhodnou energií teamem, celkem dosud v mezinárodních stycích neznámých a hráči bez zvučných jmen, za to však prodchnutými láskou k národu i českému sportu, jemuž dělají jen čest a slávu. Devět vítězství z deseti zápasů, dobytých za velmi těžkých podmínek a s malým počtem playerů, tj. hotový triumf, za který zaslouží si vršovičtí hoši největšího obdivu a uznání. Český fotbal může být hrdý na své Bohemians, kteří tak krásně reprezentují třídu a umění naší kopané a jsme přesvědčeni, že těchto několik slov upřímného uznání jest jen malým vděkem, který těm znamenitým hochům tlumočíme jménem celé naší sportovní veřejnosti".

Další “odskočení“ Bohemians ze Sydney proběhlo v sobotu 4. června a to tentokrát na sever do sto patnáct kilometrů vzdáleného města Newcastle, kde Bohemians porazili výběr severních distriktů Nového Jižního Walesu 4:3. Zápas v Newcastle se hrál za silného deště, ovšem ani to neodradilo 10 000 lidí od návštěvy zápasu. Prý to byl patrně dosud nejlepší výkon Bohemians na australské půdě. Ještě čtvrt hodiny před koncem prohrávali Bohemians 1:3, ale v posledních patnácti minutách docílili tří branek a slavně zvítězili. Ovace, uspořádané obecenstvem, nebraly konce. Byla to vůbec první porážka Newcastlu v jakémkoliv soutěžním utkání. Vítězství však bylo vykoupeno několika zraněními.

V pondělí 6. června sehráli Bohemians v Sydney další utkání s reprezentačním výběrem Austrálie a zvítězili 6:4 (3:2). Před 30 000 diváky měli Bohemians od začátku více ze hry, ale ani domácí nechtěli zůstat pozadu, takže hra se přelévala ze strany na stranu. Za Bohemians se 4x trefil Havlín!, další góly přidali Knížek a Špic.

V úterý 7. června byli Bohemians zase jednou na nádraží a chystali se k dalšímu přesunu. Nejdříve absolvovali pětatřicet kilometrů vlakem severozápadním směrem do města Maitland, odkud se vozy přepravili do nedalekého Cessnocku. Zde v pátek 8. června sehráli Bohemians další ze zápasů, tentokrát s místním mužstvem Maitland Cessnock. Vršovičtí v tomto utkání utrpěli prohru 1:3. František Krejčí si o utkání do svého deníku poznamenal: „Porážka naše byla zcela zasloužená. Soupeř byl velice dobrý a měl nejen výhodu domácího hřiště, ale narazil na mužstvo úplně vyčerpané předcházejícími rychle po sobě hranými zápasy a znavené cestováním. Hráli jsme v tomto týdnu 4 zápasy, a to ještě v různých místech, takže jsme měli odpočinek pouze ve vlaku. Hřiště cessnocké nebylo jedno z nejhorších, ale co se rozměrů týče jedním z nejmenších. Po zápase nastaly nám pravé závody. V hotelu bleskurychle jsme se převlékli a dole na nás již čekala auta, která nás tentokráte bez večeře odnášela do West Maitlandu, 30 km vzdáleného, abychom stihli brisbaneský rychlík, což po velmi krkolomné cestě se nám podařilo.“

Dále na sever se výprava vydala opět vlakem z Maitlandu. Trať odtud do Brisbane byla dlouhá něco přes šest set kilometrů a Bohemians ji v rychlíku australských drah překonali za dvacet šest hodin, takže do cíle dorazili ve čtvrtek 9. června v 09:00 hodin. Následujícího dne byla výprava Bohemians slavnostně přivítána starostou na brisbaneské radnici.

V sobotu 11. června sehráli Bohemians první zápas v Brisbane. Vršovičtí před 20 000 diváky s výběrem státu Queensland prohráli 2:3 (1:3). Byla to jejich teprve třetí porážka na australském turné. První poločas se zelenobílým příliš nepovedl, navíc Kučera si dal vlastní gól. Po přestávce se hrálo téměř jen na polovině domácích, Bohemians prakticky nepustili soupeře do hry. Žel útočníci neměli šťastný den a zahazovali jednu šanci za druhou. A tak se vršovickým podařilo z tlaku vstřelit jen jednu branku Knížkem. I místní tisk ve většině případů použil titulku „Lepší prohrál“.

Ve středu 15. června se vydali vršovičtí na třicetikilometrový zájezd jihozápadním směrem z Brisbane do městečka Ipswich, kde sehráli utkání proti místnímu výběru. Po dvou předešlých prohrách Bohemians opět zvítězili a to 5:3. Team Ipswiche již dva roky neprohrál jediný soutěžní zápas. Toto utkání bylo jakýmsi testem, vrátí-li se Bohemians jejich dřívější forma a pohoda. Všichni hráli maximálně soustředěně. Terén ipswichského hřiště byl špatný a znemožňoval zelenobílým využít technické hry, takže se o to víc museli vyrovnat domácím v bojovnosti. Soudce byl slabý a místní diváci byli jedni z nejfanatičtějších v Austrálii, majíce uznání jen pro své hráče. Přesto všechno se nakonec podařilo Bohemians zvítězit.

Další utkání v Brisbane sehráli Bohemians v sobotu 18. června s výběrem Austrálie a vršovičtí v něm zaznamenali první remízu svého turné a to 5:5 (2:3). Patnáctý zápas Bohemians na australské půdě byl jedním z nejlepších, který zde sehráli. Zcela zaplněný brisbaneský stadion se obdivoval technickým dovednostem Čechoslováků a jejich zápalu pro hru. Obě dvě mužstva vložila do hry své umění a vůli zvítězit. Čechoslováci ukazovali svoji extratřídu a mnohé jejich akce byly odměněny spontánním potleskem zaplněných tribun. Zelenobílí dokázali otočit výsledek z 1:3 na 4:3 ve svůj prospěch. Vedli ještě těsně před závěrečným hvizdem 5:4, ale poté nepřesný hlavní rozhodčí uznal domácím branku, která padla z téměř dvoumetrového offsidu. V utkání dal Eisner hattrick, další branky Bohemians přidali Hybš a Knížek.

V pondělí 20. června proběhlo slavnostní rozloučení s Bohemians na brisbaneském nádraží, při kterém ministr veřejných záležitostí Queenslandu, který byl současně prezidentem fotbalové asociace tohoto státu, Mr. M. J. Kirwan, věnoval (symbolicky) výpravě párek vzácných klokanů (druh Wallaby) a požádal pražské fotbalisty, aby klokany doma předali T.G.Masarykovi. Tímto darem chtěli Australané uctít nejen samotné členy výpravy, ale i prezidenta republiky a celý národ Čechoslováků. Samotní klokani byli později posláni do Sydney, kde si je výprava převzala a odvezla je do vlasti.

Po té výprava nastoupila do vlaku. Po dlouhých sedmdesáti čtyřech dnech se výprava začala od domova nikoliv vzdalovat, nýbrž se k němu přibližovat. Z východního pobřeží se výprava Bohemians vydala, po trase Brisbane - Newcastle - Sydney - Perth, na zpáteční cestu k domovu, ale i ta byla proložena dalšími zápasy...

V Newcastlu sehráli Bohemians v úterý 21. června další utkání s místní jedenáctkou. Znaveni přemírou zápasů a stálým namáhavým cestováním utrpěli teprve čtvrtou porážku na zájezdu v poměru 5:2. V Newcastlu to byly pro výpravu pouhá “rychlozastávka“, jelikož hráče odvezli z nádraží rovnou na hřiště a odtud zase zpět na nádraží, odkud výprava pokračovala do Sydney, kam dorazila o půlnoci z 21. na 22. června.

Ve čtvrtek 23. června docílili vršovičtí dalšího vítězství a to 5:3 proti výběru města Sydney. Match s týmem hrajícím pod hlavičkou AC Metropolitan nebyl vůbec jednoduchý, vždyť poločasový výsledek byl 2:0 pro domácí, ovšem po změně stran vložili hráči v zelenobílém do hry veškerý svůj um a zbývající elán, takže vývoj zápasu nakonec obrátili. František Krejčí si o utkání do svého deníku poznamenal: „Byl to jeden z nejslušnějších zápasů, hraných v Austrálii, a to zásluhou soudce, který se zhostil své úlohy bezvadně. Zápas vyhráli jsme 5-3. Australané dělali, co mohli, ale proti přízemní kombinační hře čeliti nemohli.“

V pátek 24. června dorazili do Sydney za Bohemians i jejich klokani. Nikdo z Vršovických nechtěl si nechat ujít první shledání s těmito zajímavými tvory, a tak se na sydneyském mole tísnila celý výprava u mobilní klece, ve které se krčili tito dva vačnatci. Načež byly v kanceláři lodní společnosti Orient Line vyjednány podmínky přepravy klokanů do Evropy. Nakonec bylo domluveno, že klokani budou na parník Orvieto (sesterská loď Orsovy) naloženi již v Sydney a na její palubě poputují do Perthu, kde se k nim po svém posledním zápase přidají i Vršovičtí.

Večerní České slovo dne 16.7.1927 přineslo tento článek:

BOHEMIANS PŘIJEDOU S KLOKANY!!!

"Když Vršovice, pokřtěné na Bohemians, odjížděly na své nejdelší turné, byly provázeny humornými poznámkami, aby mimo pěkné výsledky přivezly z Austrálie i klokany. A Bohemians dokázali smysl nejen pro skvělou representaci našeho footballu, ale i smysl pro humor. Uměl-li jejich mezinár. sekr. Kalina odpověděti na četné vtipy, že Vršovice jezdí po světě jen prstem po mapě, velikým gestem, a to naloděním Bohemians na loď “Orsova“, odpovídá mužstvo na vtipy s klokany - skutečným párkem klokanů!!!

Klokanům daří se na lodi “Orvieta“ velmi dobře a projevují hudební nadání. Při produkci malého Wimmera na pianě tancují nadšeně pochod, který byl k poctě Bohemians - jak známo - složen a zpíván v celé Austrálii.

Klokani jsou prý velice krotcí a česká footballová veřejnost je jistě na tuto novou footballovou akvisici Prahy velmi zvědava!"

Nastal čas předposledního zápasu Bohemians v Austrálii. V sobotu 25. června nastoupili k zápasu, jenž byl inzerován jako mezistátní zápas Československo vs. Austrálie a dovedli jej k remíze 4:4. Tento výsledek byl všeobecně brán jako úspěch zelenobílých, neboť domácí nastoupili v nejsilnější možné sestavě, zatímco Vršovičtí postrádali nejen Kuldu, ale z důvodu různých zdravotních neduhů také Hybše, Exnera, Kašpara a Mašata, takže dali dohromady právě jen jedenáct zdravých (leč unavených) hráčů.

Večer byl pak v hotelu Brighton uspořádán večírek na rozloučenou, kterého se zúčastnili zástupci australské footballové asociace a čeští krajané žijící v Sydney.

Následujícího dne se výprava Bohemians vydala ze Sydney do Port Augusty, kde se opět připojila na Trans-australskou železnici. Po jednotvárné pětidenní cestě, dorazila výprava v pátek 1. července v 11:30 hodin konečně do Perthu.

K poslednímu zápasu na australské půdě nastoupili Bohemians v Perthu za deštivého počasí v sobotu 2. července a soupeřem jim byl znovu výběr Západní Austrálie, který i tentokrát porazili 3:2. Tento tým při svém prvním zápase, téměř před dvěma měsíci, porazili vršovičtí hladce 11:3, avšak od té doby se lecoos změnilo. Dejme nyní, u příležitosti závěru slavného turné, opět hlas Františku Krejčímu, jehož zápisky nám podají nejvěrnější svědectví o tomto matchi: „Před zahájením hry nebrali jsme zápas vážně, myslíce, že bude pro nás lehkou afairou a že jej odehrajem zcela lehce. Ale během hry jsme seznali, že chceme-li vyhráti, musíme napnouti veškeré síly, neboť hra Australanů se od prvých zápasů zde sehraných nejméně o třídu zlepšila, dobře odkoukali sloh naší hry a chtěli nás poraziti. Bylo viděti, že jsme jim byli dobrými učiteli moderního footballu. Hráli rychlou přízemní hru, před brankou jsouce velmi nebezpečni, neb jsou pohotoví střelci. Nejlepším hráčem byl brankař a malá pravá spojka. Ostatní ale nezůstali výkonností pozadu. Naši hráli s počátku vlažně a své umění do hry vložili teprve, když viděli, že situace stávala se choulostivou. Šejbl v tomto zápase podal svůj nejkrásnější výkon z celého austral. zájezdu, chtěje tak napraviti chyby, kterých se v minulých zápasech dopustil. Obrana i záloha hrála jako obvykle spolehlivě. Z útoku vynikalo vnitřní trio. Křídla nebyla na výši své kondice. Zápas samotný jsme vyhráli 3-2.“

Po zápase konalo se poslední z řady loučení s australskými přáteli. Toto rozloučení probíhalo přímo na stadionu, v místnosti, kde měli Vršovičtí po svém příjezdu do Austrálie svou první tiskovou konferenci. I tentokrát zde bylo přítomno několik novinářů.

Pokračování příště...

autor: ing. radek vích / 1.6.2022