Kniha Hrdinové vzpomíná i na legendu pražské Bohemky

schick repre mČeský fotbal nemá v poslední době příliš dobrou reputaci. Skandály funkcionářů fotbalového svazu střídají neprofesionální výstřelky některých hráčů a pověst naší kopané dostává, slušně řečeno, na frak. Co by si asi o této situaci pomyslely legendy českého a československého fotbalu Josef Masopust, Pepi Bican nebo Andrej Kvašňák? Co by o současné situaci řekli hrdinové našeho fotbalu, jejichž hlavními zásadami byla hrdost, čest a poctivost? I to zajímá tvůrce nové knihy Hrdinové, která připomíná příběhy legend našeho fotbalu.

 

phoca thumb l 2plzen03Fotbalový fanoušek v České republice to má těžké. Na jedné straně je láska k fotbalu a oblíbenému klubu, na druhé straně musí snášet neustále skandály týkající se nejvyššího vedení tuzemského fotbalového svazu. Mnohokrát tak přimhouří oči a podporuje svůj klub, i když se spoustou věcí nesouhlasí.

Zajímavým srovnáním se současnou situací je pohled do minulostí naší kopané. Do dob brankáře Františka Pláničky, penaltového mága Antonína Panenky, největšího kanonýra všech dob Pepi Bicana nebo trenérského pionýra Johna Maddena. I na tyto legendy naší kopané vzpomínají autoři nové knihy Hrdinové, kterou v listopadu 2017 vydává vydavatelství Yinachi.

Autorem textu je Ondřej Fuczik, který je držitelem prestižního ocenění Magnesia Litera. V knize přibližuje příběhy legendárních hráčů, které znají generace z fotbalových trávníků. V kapitolách, které autor napsal formou vypravování, zachycuje také hrdinské činy našich fotbalistů mimo fotbalové hřiště, jenž zachycují jejich lidský charakter. Čtenář prožije příběh sparťanského srdcaře a fotbalového genia Andreje Kvašňáka, brankářské hvězdy Iva Viktora, fotbalisty Evropy Josefa Masopusta nebo letenského Jana Bergera. Kromě starší generace nezapomněli autoři knihy také na mladší fotbalisty, jejichž příběhy stojí za pozornost. Konkrétně jde o nezlomného brankáře Petra Čecha, geniálního fotbalistu Karla Poborského a mnoha dalších.

schick repre mZajímavý je také příběh samotného vzniku knihy. „Všechno to u mě začalo na kvalifikačním zápase naší reprezentace. Po několika hodinách zápasů a několika probdělých nocích se synem na FIFA 2014, 2015 a 2016 jsem ho konečně poprvé vzal na živý „nároďák“. Událost jako řemen a navíc o poločase v útrobách stadionu potkáme pana Panenku. „To byl Panenka,“ říkám nadšeně mladýmu.phoca thumb l 2plzen03 „Ale tati, panenka je přece kick na Youtube,“ odvětil sebevědomě, „takovej ten chip doprostřed.“ „Ty neznáš Antonína Panenku, po kterém se ten kop jmenuje?“ ptal jsem se udiveně. „Neznám, nikdys mi o něm tati neřekl.“ Zastyděl jsem se a měl jsem jasno. Jestliže můj syn neznal Antonína Panenku, který byl pro mě romantickým hrdinou, tak kolik takových malých kluků v Česku bude?“ říká Robert Peňažka z vydavatelství Yinachi, které v minulosti stojí například za spoluvydáním knih Kmeny nebo Mezera.

Knihu doprovází komiksové ilustrace předního českého kreslíře Vojty Šedy. Ten ke komiksům přidal také originální kresby, které vystihují historii a prostředí našeho fotbalu. Kniha Hrdinové připomíná to, na co jako fotbalový národ můžeme být pyšní.

 

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace