AC SPARTA PRAHA - BOHEMIANS PRAHA 1905

2:0 (0:0)

Sobota 04.11.2023, 18:00 hodin • Epet ARENA - Praha, Letná • FORTUNA:LIGA (2023/2024) • 14. kolo

Branky: 68. Birmančević, 81. Sadílek

ŽK: 37. Birmančević, 71. Wiesner, 88. Sørensen - 29. Prekop, 90. Shejbal, 90. Köstl

Rozhodčí: Radina - Nádvorník, Machač (Starý)

9 Ú Mužík Ladislav 1

• Fotbalisté Sparty porazili ve 14. kole první ligy v pražském derby Bohemians 1905 2:0. Obhájce titulu se vrátil do čela neúplné tabulky o dva body před městského rivala Slavii, kterou v neděli čeká domácí šlágr s Plzní. O výhře Letenských rozhodli po změně stran z penalty Veljko Birmančevič a střídající Lukáš Sadílek.

Sparta částečně odčinila prohru 1:3 z minulého kola v Mladé Boleslavi, kde utrpěla první porážku v ligové sezoně. Letenští zvítězili i v sedmém domácím utkání v tomto ročníku nejvyšší soutěže a na svém stadionu jsou s 21 z celkových 35 získaných bodů nejlepším týmem. Sparťané porazili Bohemians podruhé v týdnu, ve středu vyhráli 2:1 v Ďolíčku v osmifinále domácího poháru. "Klokani" zvítězili v jediném z posledních pěti kol a zůstali osmí.

Do sestavy domácích se vrátil uzdravený stoper Vitík a na lavičce začal nejlepší ligový střelec Haraslín, který téměř měsíc nehrál kvůli zranění. Kapitán Krejčí chyběl Spartě v pátém soutěžním utkání po sobě. Naopak "Klokani" postrádali brankáře Jedličku, jehož nahradil Reichl, nebo útočníka Matouška.

Mužstva proti sobě nastoupila po třech dnech od středečního pohárového duelu v Ďolíčku. Spartu v 17. soutěžním utkání po sobě podpořila v domácích sektorech prakticky vyprodaná Letná. V první půli však 17.411. diváků mnoho nebezpečných akcí nevidělo.

Hosté vycházeli ze zabezpečené obrany a domácí do větších příležitostí nepustili. Ve 20. minutě Kairinen nahrál Kuchtovi a jeho střelu z vápna srazil stoper Hůlka na roh. O chvíli později si na Kairinenův centr z rohového kopu naskočil Sörensen, jeho hlavička však Reichla neohrozila. Vršovičtí brankáře Vindahla v úvodním dějství neprověřili.

Po téměř hodině hry Kairinenova střelu z dálky skončila v Reichlových rukavicích. V 66. minutě Hybš ve vzdušném souboji ve vápně strčil zezadu do Kuchty a rozhodčí Radina po chvíli váhání nařídil k nelibosti Bohemians penaltu. Zodpovědnost vzal na sebe místo tradičního exekutora Krejčího Birmančevič. Srbský křídelník nezaváhal a vstřelil čtvrtý gól v ligové sezoně.

"Klokani" poté začali hrozit, v 81. minutě ale Letenští přidali pojistku. Birmančevič posunul do vápna míč na Sadílka a ten překonal vyběhnutého Reichla. Český reprezentant zaznamenal v ročníku nejvyšší soutěže první gól. Sparta má s 37 brankami nejlepší ofenzivu ligy.

Brzy nato domácí málem udeřili po protiútoku, jenže Haraslín krátce po příchodu na trávník v pádu na Reichla nevyzrál. Sparta prohrála jediný z posledních 33 vzájemných ligových zápasů. Bohemians utrpěli v nejvyšší soutěži druhou porážku po sobě a venku počtvrté z minulých pěti utkání nebodovali.

Brian Priske (trenér AC Sparta Praha): "Náročné utkání, těžký soupeř, proti Bohemians to nikdy není snadné. První poločas nám to ztížili. Zaslouží si uznání za to, jak vysoko nás napadali téměř celý první poločas, docela se jim to dařilo. Měli jsme problémy se z toho vymanit a najít svůj styl. Možná jsme taky nehráli na takové úrovni, jakou jsme od sebe čekali. Po poločase to byla naprosto zasloužená remíza. Do druhé půle jsme změnili pár věcí, zvýšili jsme kvalitu a ukázali vítěznou mentalitu. Kluci předvedli kvalitu a také to, že jsme rozhodně byli lepším týmem.""

Jaroslav Veselý (trenér Bohemians Praha 1905): "Odehráli jsme tady slušné utkání na to, v jakém zdravotním stavu tento týden jsme a jak jsme horko těžko dávali do kupy sestavu. Zejména v prvním poločase jsme měli některé velmi zajímavé pasáže. Ukazuje se v plné nahotě, že nás trápí produktivita a finální a předfinální fáze. Měli jsme několik zajímavých akcí, které bychom měli dohrát lépe. V takovém zápase je strašně důležité vstřelit branku, tím pádem dostanete Spartu pod tlak. Po (prvním) gólu to byl zlom. Došly nám síly a popravdě jsme neměli ani patrony, co s tím dělat vzhledem ke stavu hráčů. Pak Sparta dala druhý gól a tím se utkání definitivně rozseklo."