BOHEMIANS ČKD PRAHA - SPORTING GIJON

3:1 (1:0)

Středa 17.09.1980, 17:00 hodin • Stadion Ďolíček - Praha, Vršovice • Pohár UEFA (1980/1981) • 1. kolo (1. zápas)

Branky: 13. + 85. Bičovský, 78. Levý - 72. Ferrero

ŽK: 41. Roubíček, 44. Mičinec - 20. Ciriaco, 37. Maceda, 50. Uría, 63. Redondo

Rozhodčí: Di Bernardo - Bourgeois, Swirog (Francie)

in 15 Z Tejerinal Díaz   45

• První zklamání zažili diváci ve Vršovicích, když hlasatel oznamoval sestavu domácího celku a v ní chyběl Panenka. Vršovický kanonýr se zranil při úterním večerním tréninku (vazy v koleně) a nemohl nastoupit. Jeho spoluhráči především v prvním poločase dělali vše, aby Panenkova nepřítomnost nebyla na hře znát. Dobře a rychle kombinovali, pronikali úspěšně vpřed a odhalovali citelné mezery ve středu španělské obrany. Roli dirigenta převzal Bičovský, který také získal domácím po hrubé chybě španělského obránce Macedy vedení. Náskok domácích do přestávky mohl být mnohem vyšší, několik nebezpečných situací vyřešil brankář Gijonu Castro, někdy neměli hráči Bohemians přesnou mušku.

Španělé v Praze trochu zklamali. Celou první půli hráli v defenzívě, výrazně na sebe upozornil jen lehkonohý Argentinec Ferrero na levé straně útoku, který jako jediný dal vyniknout Hruškovi. Po přestávce hosté přece jen vysunuli obranu více kupředu a jejich útoky byly častější.

Důležitým okamžikem pro vývoj zápasu byla 55. minuta. Jimenez zezadu srazil pronikajícího Levého v pokutovém území, nařízenou penaltu však neproměnil ani Levý, ani Bičovský. (Brankář Castro se při prvním pokusu pohnul a rozhodčí nechal penaltu opakovat.) Tato promarněná příležitost svázala vršovickým fotbalistům nohy, a dlouhé minuty bojovali sami se sebou. Zvláště když Ferrero po jednom svém úniku překvapil přízemní střelou Hrušku. Zdálo se, že všechno je ztraceno. V závěru se však probudil v domácích bojovný duch a dvěma pěknými góly si vydobyli naději pro odvetu.