SPORTING GIJON - BOHEMIANS ČKD PRAHA

2:1 (1:1)

Středa 01.10.1980, 20:15 hodin • Stadion El Molinón - Gijon, Španělsko • Pohár UEFA (1980/1981) • 1. kolo (2. zápas)

in 14 Z Mičinec Tibor   3

• Hosté nastupovali k utkání s odhodláním narušit neslavnou tradici - zatím byli vždy v I. kole vyřazeni. Zápas začal podle očekávání velikým náporem domácích. Křídelní útočníci Aguilar a Ferrero driblovali před velkým čtvercem Hruškovy branky, rozehrávali na nabíhající hráče středové řady, kteří dali Hruškovi příležitost dokázat svoje branářské umění. První protiútok Bohemians byl korunován gólem Němce. Branka byla pro hosty, kteří nastoupili bez Panenky, velikým povzbuzením. Byla ale také injekcí pro domácí. Ti také svůj tlak vystupňovali a vytěžili z něj vyrovnání. Nejlepší muž domácích Ferrero unikl a tvrdou, přesnou ranou srovnal skóre. Následující minuty byly velkou zkouškou obranných řad hostí. Zejména oba krajní obránci Jakubec a Ondra byli pilíři této řady. Výborně hrál Bičovský, který naběhal stovky metrů, jako by měl dvoje plíce... Dokázal strhnout všechny spoluhráče k obětavému výkonu.

Druhý poločas začal pekelným náporem domácích. V devíti útočili, každou akci zakončovali tvrdou střelou. Bohemians se statečně bránili. Jediné chyby se dopustili obránci, kteří nechali zcela volného Aguilara, který odcentroval a Jimenez získal vedení. Také další minuty přinesly stereotypní útoky domácích a koncentrovanou obranu Pražanů. Po půlhodinovém tlaku, v němž Prokeš dvakrát zachránil za již překonaného Hrušku, byly další minuty přece jenom vyrovnanější. Domácím docházely fyzické síly, ale přece jen se snažili ztéci Hruškovu branku. Z rychlých protiútoků měli příležitost také Pražané - brankář Castro však byl na místě. Také v závěrečné pětiminutovce se naši fotbalisté ubránili zoufalému tlaku domácích. Za statečný výkon si Pražané postup zasloužili a poprvé se v evropských pohárech octne cedulka s jejich jménem v osudí druhého kola.