BOHEMIANS PRAHA 1905 - AC SPARTA PRAHA

1:2 (1:1)

Sobota 10.08.2024, 17:00 hodin • Městský stadion Ďolíček - Praha, Vršovice • Chance Liga (2024/2025) • 4. kolo

29 Ú Krasniqi Ermal 12

• Fotbalisté Sparty zvítězili na hřišti Bohemians 1905 ve čtvrtém kole Chance Ligy 2:1 a pojistili si vedení v neúplné tabulce. Za domácí otevřel skóre pražského derby Júsuf Hilál, za hosty vyrovnal ještě do přestávky Indrit Tuci a ve druhém poločase vstřelil vítězný gól Veljko Birmančevič. V úterý čeká Spartu v Bukurešti odveta 3. předkola Ligy mistrů proti FCSB.

Obhájce titulu ještě v novém ročníku neztratil jako jediný ani bod. Po dnešním vítězství platí, že Sparta prohrála jediný z posledních 35 vzájemných ligových zápasů s Bohemians. Vršovičtí ji doma v lize od listopadu 2001 sedmnáctkrát za sebou neporazili.

Letenští nastoupili se šesti změnami v základní sestavě proti úternímu utkání s FCSB (1:1). Dva z čerstvých mužů také měli první šance. Již ve čtvrté minutě Daněk uvolnil Wiesnera, který zblízka ztroskotal na brankáři. A když si pak sparťanská dvojice role vyměnila, Reichl bravurně vyrazil Daňkovu prudkou ránu. Domácí se pak jen bránili, gólman je podržel i při střele Kairinena nebo šanci Ryneše, který nahradil zraněného Garcíu.

"Klokani" toho využili a z první vážnější šance otevřeli skóre. Hilál se dostal do rychlého brejku, unikl Rossovi a překonal Vindahla. Bahrajnský útočník si připsal 21. branku v české lize. Domácí se však z vedení dlouho neradovali. V nastavení prvního poločasu Wiesner odcentroval a nehlídaný Tuci z voleje vyrovnal.Albánský útočník v desátém startu v české lize dal svůj první gól.

Favorit otočil skóre po přestávce. Střídající Haraslín unikl po křídle, poslal přihrávku na zadní tyčku, kde Birmančevič snadno zamířil do odkryté branky. Srbský reprezentant hrál proti Bohemians třetí ligové derby a dal jim čtvrtý gól. Sparta už si tři body pohlídala, řadu dalších slibných šancí ještě nevyužila.

Jaroslav Veselý (trenér Bohemians Praha 1905): "Zápasy se Spartou jsou tady jako přes kopírák. Když už jsme se dostali do vedení, tak zkušený mančaft si pět minut do přestávky dohraje. Vyrovnání bylo klíčovým momentem. Závěr poločasu jsme nepodcenili, ale přece jen hráči polevili. Máme to vyzkoušené, když se to stalo minule, seřval jsem je, teď jsem se je spíš snažil zvednout. Druhý gól jsme inkasovali ze situace, kterou jsme viděli na videu asi čtyřikrát, byla systémově řešitelná. Sparta si to pak uhájila, vyhrála zaslouženě. Největší rozdíl mezi týmy vidím v řešení přechodové fáze, soupeř v tom má větší kvalitu."

Lars Friis (trenér AC Sparta Praha): "Po čtyřech kolech máme 12 bodů stejně jako před rokem. Jsem hlavně rád za výhru, odvedli jsme a odvádíme dobrou práci. Vyhráli jsme všechna čtyři utkání, to je třeba udržet. Zároveň hrajeme o evropské poháry, je to těžké, ale nestěžujeme si. Takhle to chceme. Pokud budeme do každého zápasu vstupovat s takovým odhodláním jako dnes, můžeme každý vyhrát. Viděl jsem pozitiva, třeba přístup našeho týmu, nebo jak jsme reagovali, když jsme prohrávali. Po výhře mám čistou hlavu na úterní odvetu s FCSB. Máme představu, jak zápas v Bukurešti bude vypadat. Mám plán, jak tam chceme hrát, ale víc vám k tomu neřeknu."