RSC ANDERLECHT - BOHEMIANS ČKD PRAHA   

3:1 (2:0)

Středa 20.04.1983, 20:00 hodin • Stade du Heysel - Brusel, Belgie • Pohár UEFA (1982/1983) • Semifinále (2. zápas)

Branky: 39. Vandenbergh (z pen.), 41. Brylle, 89. Czerniatynski - 57. Jakubec

Rozhodčí: Courtney (Anglie)

Diváci: 43 000


Soupisky mužstev

RSC Anderlecht

  # Post Hráč Góly Min. ŽK ČK
  1 B Munaron Jacky   90    
  8 O Hofkens Wim   90    
  2 O Peruzović Luka   90    
  7 O Olsen Morten   90    
  5 O De Groote Michel   90    
out 3 Z Frimann Per   86    
  10 Z Coeck Ludo   90    
  6 Z Vercauteren Frank   90    
  4 Z Bohórquez Juan Lozano   90    
out 11 Ú Brylle Kenneth 68    
  9 Ú Vandenbergh 90    
in 13 Z Czerniatynski Alex 21    
in 15 O De Greef Walter   4    

Bohemians ČKD Praha 

  # Post Hráč Góly Min. ŽK ČK
  1 B Hruška Zdeněk   90    
  2 O Jakubec František 90    
  3 O Prokeš Zdeněk   90    
  6 O Bičovský Přemysl   90    
  5 O Levý Stanislav   90    
  8 Z Chaloupka Pavel   90    
  4 Z Zelenský Peter   90    
  7 Z Koukal Zdeněk   90    
out 10 Ú Mičinec Tibor   66    
  9 Ú Čermák Milan   90    
  11 Ú Hruška Vladimír   90    
in 13 Ú Příložný Miroslav   24    

  • S touhou odčinit nepříznivý výsledek z domácího utkání odjeli Bohemians do Belgie. V Bruselu je čekal krásný Heyselův stadion, na něm čtyřicetitisícová návštěva a v bílém hrající domácí Anderlecht.

    Belgičané, s vědomím jednobrankového náskoku z prvního měření sil, zahájili utkání opatrněji, nepouštěli se do bezhlavého útočení a Klokani měli dost času se při jejich postupných útocích zformovat do obranných pozic a zastavovat je. Divákům přinesl v úvodních minutách trošku vzrušení jen útok po ose Coeck - Vercauteren - Vandenbergh a Coeckova střela z přímého kopu, se kterou si ale poradil pozorný Zdeněk Hruška. I když má Anderlecht vynikající středovou řadu, kterou tentokrát dirigoval Španěl Lozano, Pražané po čtvrthodině vyrovnali hru v poli, jejich útoky ale také nebyly nebezpečné, takže první velkou šanci měli domácí. Ve 30. minutě Lozano vysunul Vercauterena, který krásnou ranou napálil břevno. Reakcí Bohemky byl centr Vladimíra Hrušky, který musel brankář Munaron s námahou vyrazit na roh, ten zahrál Přemysl Bičovský a do skvělé příležitosti se dostal Prokeš - z deseti metrů jen těsně minul belgickou branku. Poté však přišly rozhodující minuty zápasu. Během nich totiž Bohemians inkasovali dvě branky. Nejprve Vandenbergh proměnil penaltu po zákroku Bičovského na Vercauterena, a než se Klokani vzpamatovali, zakončil Brylle hlavou domácí přímý kop, zvýšil na 2:0 a de facto rozhodl. První poločas končil s tím, že zelení by museli vstřelit tři branky, aby postoupili.

    Fotbalisté Bohemians přesto nekapitulovali a celý druhý poločas měli iniciativu na svých kopačkách. Výborně hrál Bičovský, který nejen dobře bránil, ale dovedl i zakládat nebezpečné protiútoky. Narozdíl od prvního poločasu Klokani důkladně prověřovali domácí obranu. Nejprve Koukalovu střelu Munaron s námahou vyrazil, Chaloupkova hlavička o chvíli později šla těsně nad. V 54. minutě se hosté dočkali. Jakubec si po Bičovského přímém kopu naskočil ze všech nejvýše, hlavou poslal míč do sítě a snížil na 1:2. Levého střela o několik minut později šla těsně vedle a i dále se hrálo na polovině Belgičanů. Mnohdy ale pražským fotbalistům chyběla přesná přihrávka v závěru akce anebo důraznější zakončení. Anderlecht se spokojoval s udržováním náskoku a vycházel ze zabezpečené obrany, teprve pět minut před koncem se po Coeckově akci dostal do dobré pozice Vandenbergh, ale minul. Když už se zdálo, že utkání skončí 2:1, využil Czerniatynski zaváhání obrany Bohemians a vstřelil třetí gól. Na světelné tabuli po 90 minutách svítil výsledek 3:1. Bohemians tak z Poháru UEFA vypadli v semifinále, přesto se z Bruselu vracejí se ctí, protože dosáhli největšího úspěchu v historii klubu. Nyní se již mohou plně koncentrovat na zápasy na domácích bojištích.

     

    projekt cesta za titulem