AFK VRŠOVICE

2:1

(1:1)

SK VIKTORIA ŽIŽKOV 

 

Neděle 16.1.1927 • Hřiště Dolíček - Praha, Vršovice • Kvalifikační soutěž Středočeské 1. ligy (1927) • 1. kolo

 Branky: 37. Wimmer, 77. Mašat - 11. Vaník

 Rozhodčí: Zadák

 Diváci: 2 500

 

Po zimní přestávce, spíše ovšem jen formální, byl dnešní match na hřišti Vršovic snad příliš časným zahájením sezony. Byl prvním zápasem letošní jarní ligy, který spěchaly Vršovice sehrát, protože si chtěly uvolnit termíny pro případ, že by odjely na turné do Australie. Nabídly se Viktorii k sehrání ligy a Žižkovští přijali, ačkoliv spíše měli odmítnout, neboť jejich mužstvo není rozhodně hotovo ani schopno zahájit nesnadné zápasy mistrovské. Ovšem tento fakt lze konstatovat také zčásti u mužstva domácích, jemuž všach přichází na pomoc hra zálohy a obrany, která rozhodla o výsledku. Vršovice byly dnes v situaci, kdy mohly zvítězit daleko bezpečněji. Jejich útok byl poměrně slabší. Postupoval spíše pravou stranou, kde zase Wimmer jde do formy.

Po zahájení hry, již před 3 000 diváky řídil indisponovaný Zadák, měly Vršovice hbitý nástup, avšak v 10. min. Vaník výborně nahradivší Jelínka po chybičce Kašparově střílí jediný goal Žižkova. Hra se v poli vyrovnala a dostala ráz souboje obranných řad, neboť se rychle přenášela s půle na půli. Pak byly Vršovice lepšími, ale až v 36. minutě z Knížkovy uličky Wimmer vyrovnal. Po přestávce hrála Viktoria první půlhodinu tak, že bylo možno očekávat její vítězství, avšak v obraně Vršovic Kašpar a Krejčí a v záloze Hochmann úplně postačili zastavit včas její útoky. Meduna neměl k sobě spojek, s nimiž mohl využít situace. Zvláště slabě si vedl Křišťál. Velmi slabé bylo u hostí dnes zase místo středního záložníka, který Viktorii po odchodu Carvanově chybí. Suchý je sice velmi dobrý a pilný hráč, ale nedovede mužstvo zformovat a dát mu sloh. Proto bylo pro Vršovice velkým náskokem, když se vzchopil před poločasem ochabnuvší Pinc a s ním i celá hra zálohy. Tak Vršovice většinu druhého poločasu hrály s převahou zcela přesvědčivou a brankami nevyjádřenou. Jen Mašatovi se podařilo ve 32. minutě stočit míč do branky a zajistit svému mužstvu zasloužené dva body.

 

Zelenobílí zahájili šťastně svou ligovou kampaň 1927. S obětavostí, která právě Vršovicím vynesla už tolik pěkných úspěchů, dovedl v druhém čase zasaditi ochabnuvší Viktorii rozhodnou ránu. Vítězství mohlo býti ještě větší, kdyby k horlivosti a obratnosti vršovického útoku v poli se družila větší pohotovost před brankou.

Zelenobílí měli dobrý, ale trochu pomalý útok. Dobře propracoval množství míčů, připravil si četné chance, ale střelba jeho byla slabá. Brankář Bělík dobrý, někdy přenáhlený. Krejčí s Kašparem dobře bránili. Wimmer a Knížek s Mašatem byli na svém místě.

Viktoria nastoupila se třemi náhradníky. V prvém čase hrála ještě podnikavě, ale v druhé půli ochabla. Uchýlivši se k obraně, vyšla z boje poražena, ale celkem čestně. Obě mužstva hrála fair, klidně a zajímavě, takže obecenstvo spokojeno, opouštělo hřiště. Bylo ho asi 2 500.

Po výkopu přecházejí zelenobílí v útok a již ve druhé minutě střílí ostře na branku soupeřovu. Rána odražena, ale už ve 4. minutě letí míč opět těsně podle tyče. V 7. minutě Knížek bombarduje, Benda prudce vyráží a míč stěhuje se na pole zelenobílých. V 10. minutě získá Viktoria roh a v 11. minutě Vaník dobrou ranou dobývá vedoucí branky, zatím co Bělík leží těsně u tyče. Zelenobílí zaútočí a v 17. minutě docilují rohu, Wimmer však zahazuje, což opakuje i v 19. minutě. V 26. minutě trestný kop proti Viktorii, který Hendrych, tentokráte velmi slabý, zahazuje. Viktoria soustřeďuje síly k útoku, v 29. minutě zahazuje volný kop. Nový útok, a v 35. minutě Meduna střílí. Bělík chytá, ale padá a ztrácí míč... v posledním okamžiku těsně na čáře přece ještě zachraňuje.

Míč ocitá se v poli Viktoriánů, a po zdařilém útoku zelenobílých Wimmer v 37. minutě vyrovná.

Ve střídavé hře získává Viktoria v 39. minutě a Vršovice v 44. minutě roh, které zahazují.

Druhou půli zahajuje Viktoria útokem, dociluje v 2. minutě rohu. Po dobře zahraném centru ocitá se míč v rukou Bělíkových. Od tohoto okamžiku však hosté silně polevují a zahajují obrannou hru. Zelenobílí zvyšují činnost, probíjejí se k brance soupeřově a ve 3. a 5. minutě získávají roh. Střelecky jsou však slabí, takže nepromění mnohé vyložené chance. Zvláště útok v 6. minutě byl velmi pěkný. Po přestávce vynucené zmizením míče za ohradu, hrozí brance Viktorie pohroma v 10. minutě, ale Wimmer dovede zahodit i velmi dobrou posici. Nový útok Vršovic, prudká rána na goal, Benda zachraňuje. Rohy zelenobílých v 16., 17. a 21. minutě Viktoria se odškodňuje v 26. minutě rohem. Při útoku Vršovic ve 32. minutě Benda sice vyráží míč těsně u tyče, ale Mašat mu jej vrací do sítě. V 38. minutě roh Viktorie, v 39. minutě Vršovic. Několik útoků zelenobílých vždy nešťastně zakončených, a soudce p. Zadák, jenž velmi dobře se zhostil své úlohy, končí zápas, jímž zahájená byla jarní liga - Předzápas amateurů vyhrála 5:0 Viktoria.

Lidové noviny a Národní listy (17.1.1927)
 

Sestava AFK Vršovice

  # Pozice Příjmení a jméno Góly Min. ŽK ČK
    B Bělík Vladimír   90    
    O Kašpar Antonín   90    
    O Krejčí František   90    
    Z Hochmann František   90    
    Z Pinc Václav   90    
    Z Průšek Jaroslav   90    
    Z Rubeš Václav   90    
    Ú Hendrych František   90    
    Ú Knížek Jan   90    
    Ú Mašat Antonín 90    
    Ú Wimmer Jan 90    

Sestava SK Viktoria Žižkov

  # Pozice Příjmení a jméno Góly Min. ŽK ČK
    B Benda Václav   90    
      Stehlík František   90    
      Ženíšek Ladislav   90    
      Singer ?   90    
      Suchý Josef   90    
      König Vilém   90    
      Mareš Jiří   90    
    Ú Novák Otto   90    
    Ú Meduna Karel   90    
    Ú Křišťál Antonín   90    
      Vaník Václav 90    


 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace