AFK VRŠOVICE - SK SLAVIA PRAHA   

2:7 (0:4)

Neděle 13.03.1927, 16:00 hodin • Hřiště AFK Vršovice - Praha, Vršovice • Kvalifikační soutěž Středočeské 1. ligy (1927) • 3. kolo

Branky: 55. Wimmer, 63. Rubeš - 9. + 27. + 40. + 68. Puč, 16.+ 77. Šoltys, 80. Podrazil

V 58. minutě neproměnil pokutový kop Mašat!

Rozhodčí: Kubík

Diváci: 5 000


Soupisky mužstev

AFK Vršovice

  # Post Hráč Góly Min. ŽK ČK
    B Bělík Vladimír   90    
    O Krejčí František   90  
    O Kašpar Antonín   90    
    Z Hochmann František   90
    Z Pinc Václav   90    
    Z Průšek Jaroslav   90    
    Ú Wimmer Jan 90    
    Ú Knížek Jan   90    
    Ú Mašat Antonín   90    
    Ú Rubeš Václav 90    
    Ú Havlín Oldřich   90    

SK Slavia Praha 

  # Post Hráč Góly Min. ŽK ČK
    B Plánička František   90    
    O Seifert Emil   90    
    O Kummermann Zdeněk   90    
    Z Čipera Karel   90    
    Z Pleticha Josef   90    
    Z Sýkora Jan   90    
    Ú Šimonek Otto   90    
    Ú Puč Antonín 90    
    Ú Bejbl Karel 90    
    Ú Šoltys Jindřich 90    
    Ú Podrazil Karel 90    

 • Vršovičtí mají v lize šťastné vylosování, neboť leadři určeni na jich hřiště; a měli i šťastný nástup, neboť Viktoria poražena, týž úděl mělo i Kladno, ba i Sparta nechala ve Vršovicích jeden cenný bod. Na včerejšek přišla řada na Slavii, tedy na mužstvo, které před týdnem zklamalo na celé čáře; je na bíledni, že o match byl tedy veliký zájem, který projevil se přeplněným hledištěm obecenstva, které vzdor lijáku, vytrvalo až do konce.

  Slavia překvapila; byla to neobyčejná a u tohoto mužstva řídká chuť ke hře; tempo, které po výkopu nasadila, bylo kabinetní ukázkou, jak má se football hrát. I Vršovičtí nastoupili s chutí, která je po celý match neopustila; bohužel v mužstvu byly mezery, jež přivodily katastrofu. Nástup byl veselý; bodří hoši z Vršovic uvítali svoje hochy zpěvem "zelenobílí, to se mi líbí", za doprovodu harmoniky; bohužel tento hudební nástroj brzy umlknul, aby více se neozval; nechtěl patrně smutné melodie vyluzovat a na veselé nebylo nálady...

  A nyní ke hře: Slavia nastoupila s Čiperou v halvu a Šoltysem na spojce; první hrál na levé straně a tím snad se stalo, že nějak zvlášť nevynikl, ač bylo by křivdou říct, že nehrál dobře a účelně. Radostným překvapením byl Šoltys; ukázal, že neztratil ničeho na své technice a byl zcela na svém místě; scoroval a na řadě úspěchů měl lví podíl; trpěl zaujatostí soudcovou vůči němu, neboť co chvíli byl trestán i za "ruku", ač řádná stopa bláta v obličeji zjevně ukázala, že "rukou" byl zde nos. Jsme-li už u útoku, řekněme, že všichni byli na svých místech; křídla Šimonek i Podrazil pěkně běhali; poslední jak obvykle i scoroval. Puč byl dravý, přesně střílel a dřel se po celý zápas. Bejbl hrál dobře, včera všechno dirigoval na křídla; zahodil však vyloženou chanci, kdy sám před bránou ve snaze míč přesně umístiti, vstřelil vedle; o Šoltysovi jsme již mluvili. V záloze Sýkora hraje nadšeně, zbytečně však lítá po hřišti a brzy se unaví; Pleticha hrál dobře, tlačil útok, ale přece nezdá se nám být v plné kondici. Obranné trio bylo parádní řadou; Plánička, Seifert a Kummer vykonali veliký kus práce, zejména v II. půli, kdy chvílemi přicházeli Vršovičtí ke slovu. Celkově výkon Slavie musel plně nestranného diváka uspokojit a zachová-li si mužstvo formu a ducha, bude mluvit veliké slovo v této lize.

  Vršovičtí překvapili ne tak prohrou, jako její velikostí: o dva goaly jsme je tak taxírovali, že však bude to diference pěti, jsme nečekali. Prohráli, poněvadž narazili na Slavii s chutí hrající, prohráli, poněvadž déšť uzpůsobil terrain, na němž Slavie je doma a prohráli "konečně" i tím, že dlouho trvalo nežli někteří hráči se rozehráli. Platí to v prvé řadě o Krejčím, který v I. půli nezahrál, o Kašparovi, který včera velmi mnoho mluvil a méně hrál; i Průšek a Hofman dlouho nemohli přijít do tempa; rozehráli se, zejména oni tři poslední, ale to už bylo pozdě. Bělík v brance byl zcela na svém místě a chytil, co se dalo. Pinz ve středu zálohy byl nejlepším mužem mužstva, ale přes to, viděli jsme jej už hráti lépe. V útoku je slabá stránka levá strana Rubeš a Havlín, kteří mají sice snahu, ale zůstává zatím jen při ní. Mašat je účelný hráč, ale včera hrál v pomalém tempu, což umožňuje soupeři obranu. Knížek byl nejhybnější pákou útoku a jeho partner Wimmer dobře, ač i on dovede či dovedl hráti lépe. Celkově se nám líbila chuť ke hře, i když se zdála být již ztracenou; co vadí, je častá volání na soudce - včera chybujícího - v čemž ostatně včera i Slávisté hojně chybovali.

  Důležité fáse matche: v 8. minutě padá I. branka Slavie Pučem, když Podrazil pěkně odcentroval míč Šoltysem mu přihraný; II. goal Slavie vsítil Šoltys z prohození Pletichy v 15. minutě; třetí pohroma stihla Vršovické Pučem (25. min.) po hrubé chybě Krejčího; IV. goal pak vsítil opět puč z přihrávky Šoltysova (39. min.); poločas 4:0 pro Slavii. Po změně branek zahajují score Vršovičtí v 11. minutě Wimmrem; v 13. minutě 12yardovku za ni diktovanou střílí Mašat vedle; napravuje to však po 3 minutách, kdy scoruje po druhé; je tedy stav 4:2. Tím prach Vršovických vystřílen a přišla na řadu Slavia dalšími třemi goaly Puče (28. min.), Šoltyse (32. min.) a Podrazila (ve 35. min.). Na obou stranách řada rohů, poslední kopali Vršovičtí ve 47. minutě; kdy ránu odvrátil Plánička na další roh, který však už se neprováděl.

  Zápas řídil p. Kubík z Kladna; dopustil se řady závažných omylů, které by mu na jiném hřišti a před jinými mužstvy hladce neprošly. Ač uznáváme těžký terrain, který při jeho váze je handicapem, přece nemůžeme tentokrát jinak klasifikovati jeho výkon, nežli velmi slabý. Návštěva na studené počasí a déšť skvělá.

  tribuna / 14.3.1927  Slavia je opravdu mužstvem rozmaru, poleví, když toho nikdo nečeká, vypne se k vrcholným výkonům, když se zdá v krisi. Bedliví pozorovatelé ji už znají a proto byla taky včera ve Vršovicích, kde Sparta ztratila nedávnou ligový bod, favoritem boje. Měla v moci první čas hry, kdy jí přál vítr a déšť vadil soupeři, bojovala těžce s Vršovicemi, které za stavu 0:4 se vzchopily a vsítily dvě branky nevuživše pokutového kopu. Zdá se, že tato okolnost podlomila síly mužstva, neboť rozháraně hrající Slavie se zase sbírala a útočila až do konce. Velice jí prospěl Šoltys, zařaděný místo Svobody na pravou spoj. Znamenitě klikoval, nikde však této výhody nenadužíval, přihrávajo vhodně Podrazilovi na křídle i Bejblovi ve středu útoku. V této řadě po Šoltysovi nejlépe hrál Puč, ovšem dal se ovládnout sobeckostí, když se mu podařilo několik skvělých ran a útoků. V této chybě je ke škodě mužstva často umíněný a maří zakončení krásných akcí. I křídla byla vnitřním rovna, zvláště Podrazil, velmi průbojný a dobře podávající. V záloze nastoupil Čipera a dovolil Pletichovi vynaložit více sil na podporu vnitřních útočníků. Prospěl Slavii i v obraně a vydržel spád hry. Pleticha v prvé polovině znamenitý, po přestávce odpočíval, Sýkora chyboval a z jeho okrsku střelil soupeř obě branky. V obraně nás téměř už mrzí chválit Pláničkovy robinsonády, skoky a zásahy pěstí ve chvilkách, kdy diváci už kříčí goal. Bylo tomu včera několikrát, Kumr byl tvrdý a měl více úspěchů než Seifert. Přesto trojice stačila udržet v šachu Vršovice, neboť Mašat pro zranění nemohl ukázat, co vpravdě umí. Poněvadž forward vršovický bohužel jeho výkonem žije, je na snadě, že roztříštěnost akcí musila Slavii ulehčovat obranu. Do přestávky byli proti větru slabší, čtvrhodinku po přestávce činili se lépe. Vyčerpali se však a útoky Slavie nenarazily téměř ke konci hry na odpor, neboť taky obránci a záloha měly té dřiny a toho bláta až po krk. V záloze obstojnější výkon podal Hochmann. Obránci chybovali v prvním čase chybným seskupením druh podle druha, takže uniknuvší útočníci hostí měli pak volné pole. Tyto chyby několikrát vynutily si vyběhnutí Bělíkova z branky. Ten chvílemi byl skvělý, chvílemi váhal a - pykal brankami. Soudce spravedlivě posuzoval ostrou hru. Při té příležitosti musíme zaznamenat, že naši útočníci hrají zbytečně hlavou nízké míče a vystavují se zbytečnému nebezpečí, že budou nohama obránců nevědomky raněni. Je to jejich chyba povětšině a nikoli chyba soupeře, jak včera často bylo mylně rohodováno. Zdá se nám, že se tu přepíná.

  Slavia: Plánička, Kumr, Seifert, Sýkora, Pleticha, Čipera, Podrazil, Šoltys, Bejbl, Puč, Šimonek. Vršovice: Bělík, Krejčí, Kašpar, Hochmann, Pinc, Průšek, Wimmer, Knížek, Mašast, Rubeš, Havlín.

  Jak padlo všech devět branek?

  Po krásných útocích obou stran Šoltys a Podrazil dopraví v 9. minutě mčí až na brankovou čáru, podají Pučovi, který vsítí první goal. Slavia se rozehrává a souhra Bejbl, Pleticha, Šoltys znamená druhý úspěch v 16. minutě, který připravil Vršovice o klid. V zápětí zakročuje skvěle Plánikč. 27. minuta přinesla zbytečnou třetí branku. Bělík vyběhl proti Pučovi a Krejčí ani Kašpar nezabránili Slávistovi, aby nevsítil vysoký mič. Poslední branku času, v němž Slavia ovládala přesnou souhrou pole, padla ve 40. minutě z útoku Podrazilova Pučem. Po přestávce mylně neuznána pro offside branka Šoltysova a Bejbl z málo kroků minul širokou branku. V 55. minutě vršovický útok, jenž nyní se po větru rozehrál, vsítil první goal, Wimmerem, jemuž Mašat napříč přihrál. V 60. minutě trestal Seiferta pro zranění Knížka v území 12 y. Mašat ji zahodil a hned nato Rubeš využil chyby Pletichovy a vsítil druhou branku Vršovic, které obléhají. Plánička je na stráži. V 68. minutě se protluče Šoltys, podá Pučovi a stav je 5:2. Skvělá byla šestá branka Šoltysova po několika obratech za brankáře v 77. minutě i shot Podrazilův, kterým docílen goal poslední 80. min.

  národní listy / 14.3.1927  Více než 4 000 diváků se sešlo včera na hřiště Vršovic a setrval o přes chladný déšť až do konce ligového zápasu, jehož výsledek měl pro obě mužstva důležitý význam. Slavia bezvadnou a neočekávaně přesnou hrou i střelbou rozhodla match již v prvním poločase, kdy její cílevědomé útoky chvílemi rozvracely přetíženou obranu Vršovic. Vršovičtí však přece si časem vybojovali dobré posice, tentokráte bezvadně odvrácené obran i skvělým Pláničkou. V 9. minutě zahájil score Puč, hrající v plné formě, ale potom dosti sobecky. V 15. minutě zvýšil je Šoltys, který nastoupil místo Svobody a hrál bezvadně. Pak znovu v 26. minutě a 41. minutě střílel Puč.

  Po přestávce v 5. minutě chtěl Bejbl dát příliš pěkný goal, ale střelil zblízka vedle. Vršovičtí potom, majíce tentokráte semi výhodu větru, šli prudce vpřed a často procházeli ochabnuvším teamem hostí. V 10. minutě Wimmer dal první branku, ale v 15. minutě střelil vedle goalu pokutový kop. V 18. minutě Rubeš šťastně vstřelil druhou branku. To byla chvíle, kdy Vršovice mohly zlepšit svůj osud, avšak neměly dosti síly a vadil jim i slabší výkon Mašaty, zraněného minulé neděle. Když ve 23. minutě Puč vstřelil branku, pokračovala zkáza rychle; taktický Šoltys ve 32., Podrazil v 35. minutě šikmou ranou dovršili score ve velký úspěch hostí. Zápas řídil Kubí z Kladna celkem dobře. Po prvé hrál za Slavii na levém halvu Čipera (dosud ČAFC).

  lidové noviny / 14.3.1927