KRÁTCE:
V generálce na ligu porazili Bohemians slovenský tým AS Trenčín 4:0 (2:0). Branky: 16. Ben Sallam (vl.), 44. Hrubý, 86. Zeman, 87. Ristovski.
Přehled výsledků ze soustředění: Paksi FC (výhra 4:1), FK Napredak Kruševac (remíza 1:1), FK Austria Wien (výhra 7:3).
Záložník a legenda Bohemians JOSEF JINDŘIŠEK (43) s klubem podepsal smlouvu na další sezónu! Nejstarší hráč FORTUNA:LIGA tak může trhat další rekordy!
Útočník LADISLAV MUŽÍK (25) přestupuje do druholigového týmu SFC Opava. S klubem podepsal dvouletou smlouvu.
  

Ra! Ta! Ta! Ta! Když spustí Pušká(č)

Kyselou barážovou kocovinu fanouškům v posledním ligovém zápase sezony s Karvinou osladily aspoň čtyři góly útočníka Davida Puškáče. A za věrnost dostali vskutku unikátní zážitek. Byli svědky úkazu, jaký nezažily celé generace. Co střelecký večer vlastně přinesl?


4 GÓLY PO 61 LETECH

Při hledání podobného kousku vršovického kanonýra nás historická procházka zavede až do 3. září 1961. Tehdy nastřílel Zdeněk Kopsa hned pět golů na hřišti KPS Brno. Byl to velmi podobný příběh jako ten sobotní. Bylo vedro na koupání, Kopsa v 51. minutě dokončil hattrick, přidal pak ještě dva kusy, jeden z přísné penalty.

4 GÓLY V ĎOLÍČKU PO 75 LETECH

Celé tři čtvrtiny století trvalo, než se fanoušci dočkali takové kanonády přímo v Ďolíčku. Naposledy 19. dubna 1947 se radovali z představení jugoslávského útočníka Vinko Goloba, jenž pomohl pěti góly k výhře 9:0 nad Viktorkou Žižkov. V bráně byl tehdy pozdějsí trenér Bohemky Miroslav Mader a v Ďolíčku ještě ležela slavná černá škvára.

BEJBL A TI DALŠÍ

Jedno odpoledne stačilo, aby se David Puškáč dostal do skupinky s několika legendami klubové historie. Víc gólů než on v jednom zápase nastřílela jen trojice s pěti zářezy najednou. Káša Bejbl (v roce 1926 s Meteorem a v roce 1931 na Meteoru) a Ladislav Kareš (v roce 1943 na SK Plzeň a s Ostravou) to dokázali dvakrát, dalším je Kopsa se svou brněnskou exhibicí. Čtyři góly dali Antonín Šedivý (v roce 1929 Teplitzeru), dvakrát Jaromír Skála (v roce 1930 na Čechii Karlín a s Meteorem), Sándor Koretz (v roce 1935 s Kolínem), Ferdinand Plánický (v roce 1941 s Kladnem) a Jiří Provalil (v roce 1945 s Čechií Karlín).

ZABALENÝ HATTRICK

Ve čtyřgólovém balíčku doručil Puškáč i hattrick, což taky není úplně časté zelenobílé potěšení. Za historii české ligy byl teprve čtvrtý. 26. listopadu 1994 dal Karel Jarolím tři góly Benešovu, pak se čekalo až do roku 2015 a hattrick Elvise Bratanoviče proti Plzni. O dva roky později dal Jevgenij Kabajev v Jihlavě tři góly dokonce během prvního poločasu.

VZPOMÍNKA NA SIVU

Čtyřmi góly proti Karviné si Puškáč pomohl také k bilanci jedenácti gólů v ligovém ročníku. Dvojciferného čísla dosáhl v Bohemce jako první od Karla Jaromíra a Viktora Dvirnika, kteří se v sezoně 1994/1995 trefili desetkrát. Víc gólů za sezonu než on nastřílel naposledy štírek Miroslav Siva v sezoně 1989/1990 (13).

VYROVNANÝ ŠKODA

Významný posun zaznamenal Puškáč taky v klubových tabulkách samostatné ligy. Dostal se už na 17 gólů a vyrovnal tak výkon Milana Škody mladšího. Před ním jsou už jen David Bartek (24) a Josef Jindřišek (20). S šestnácti góly je hned na další příčce Petr Hronek.

POTLESK PRO JINDŘIŠKA

Svého hrdinu měl zápas i v Josefu Jindřiškovi. Mohla naše legenda hrát s Karvinou svůj poslední ligový zápas za Bohemku? Po třinácti a půl letech věrných služeb každopádně zatím nastřádal rekordních 304 prvoligových startů, v nichž přidal 20 gólů. Celkově mu v lize jen pět startů schází k metě 400 zápasů. V tabulce ligových startů za Bohemku je zatím stále druhý Zdeněk Prokeš (294), David Bartek se mu ale už přiblížil na čtyři zápasy.

autor: martin hašek / 15.5.2022