KRÁTCE:
Do Ďolíčku přichází z FC Zbrojovka Brno brankář JAKUB ŠIMAN (29), který se připojí v co nejbližší době k B-týmu BOHEMIANS.
Klub BOHEMIANS má v dosavadním průběhu FORTUNA:LIGA nejhorší útok, když ve 23 utkání nastřílela pouhých 20 branek.
Prvoligovou premiéru si v Hradci Králové okusil makedonský útočník MILAN RISTOVSKI (25), gratulujeme a jen tak dál!
  

Klusáčkova jízda: Je lepší než Pospíchal!

Vypadá to, jako by z Ďolíčku najednou vál retro vítr zlatého přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Ke comebacku do pohárové Evropy ještě Bohemians pět zápasů zbývá, ale už teď se dějí dlouho nevídané věci. Třeba, že kouč Luděk Klusáček zažívá v zelenobílém klubu lepší start než legendární trenér Tomáš Pospíchal.


Dvě období a vždycky úspěch. Bohemácký kotel v závěrečném zápase základní části FORTUNA:LIGY poděkoval trenéru Luďku Klusáčkovi oslavným transparentem. A bylo za co vzdávat hold. Klusáček, který v Bohemce kdysi působil jako hráč i funkcionář, přišel do klubu trénovat už před šesti lety a z kritické situace zachránil klub v lize. Tentokrát dotáhl mužstvo ze záchranářských vod do skupiny o Evropu. A jeho čísla zvoní!

Klusáček má v úvodu kariéry v klubu lepší bilanci než legendární Tomáš Pospíchal, který trénoval klokany ve zlatém období jejich historie. Klusáčkova bilance ze sezon 2013/2014 a 2019/2020 je zatím 29 zápasů, 13 vítězství, 7 remíz a 9 porážek. Pospíchal měl po 30 zápasech své premiérové sezony 1977/1978 bilanci 12 výher, 8 remíz a 10 proher.

A to měl Pospíchal k ruce opravdu hvězdný materiál. Do Ďolíčku ho v létě 1977 přivedl nastupující sekretář Zdeněk Svoboda. Legenda o nejúspěšnějším trenéru klubové historie se začala rodit v úzké návaznosti na získání mistra Evropy Karola Dobiaše z Trnavy.

Tomáš Pospíchal, stříbrný hrdina z Chile, do Bohemky chtěl, ale měl ještě roční smlouvu v Plzni, která ho přemlouvala, aby zůstal. Sekretář Bohemky Zdeněk Svoboda ale věděl, jak Pospíchala naladit.

„Vyrukoval s těžkým kalibrem: Tomáši, když tu smlouvu s námi podepíšete, dostanete do mužstva jako „příplatek“ perfektního hráče. Karola Dobiaše!“ vzpomínal Pospíchal ve své knize Fotbal nemá logiku. „V tom okamžiku jsem byl stoprocentně přesvědčen, že mé nové místo je u Botiče.“

Dobiašovi pak Antonín Panenka uvolnil funkci kapitána. Nabitý tým v tvrdé konkurenci federální ligy skončil šestý, Pospíchal ve své první třicetizápasové sezoně nasbíral 12 vítězství. Klusáček má zatím v Bohemians odkoučováno 29 zápasů a už má o jednu výhru víc.

Nejvíc vítězství během prvních 30 zápasů v Bohemians z trenérů nasbíral Ladislav Ženíšek (16 vítězství, 1940 – 1941), na dalších místech jsou Robert Cimera (15 vítězství, 1929 – 1931), Josef Zadina (14 vítězství, 1978 – 1983) a spolu s Klusáčkem Antonín Lanhaus (13 vítězství, 1945 – 1946) a Dušan Uhrin (13 vítězství, 1987 – 1988).

autor: martin hašek / 17.6.2020