KRÁTCE:
V generálce na ligu porazili Bohemians slovenský tým AS Trenčín 4:0 (2:0). Branky: 16. Ben Sallam (vl.), 44. Hrubý, 86. Zeman, 87. Ristovski.
Přehled výsledků ze soustředění: Paksi FC (výhra 4:1), FK Napredak Kruševac (remíza 1:1), FK Austria Wien (výhra 7:3).
Záložník a legenda Bohemians JOSEF JINDŘIŠEK (43) s klubem podepsal smlouvu na další sezónu! Nejstarší hráč FORTUNA:LIGA tak může trhat další rekordy!
Útočník LADISLAV MUŽÍK (25) přestupuje do druholigového týmu SFC Opava. S klubem podepsal dvouletou smlouvu.
  

Mistrovské hovory už příští úterý: Přijdou Bičovský, Chaloupka a Zadina!

Fanoušci Bohemky prožívají krásné jaro v ten nejlepší možný čas. Velké tažení týmu Jaroslava Veselého připadá na blížící se čtyřicáté výročí zatím jediného mistrovského titulu v historii klubu. Dobrou aktuální náladu můžete zkombinovat s euforickými vzpomínkami při unikátním seriálu Mistrovské hovory nad Ďolíčkem. Jejich druhý díl se ve Vršovickém divadle MANA koná v úterý 18. dubna v tradičních 19.05. A dorazí klíčoví hráči slavného týmu – Přemysl Bičovský a Pavel Chaloupka a také trenér Josef Zadina!


Bohemáckou bibli díky fantastické dvojité knize z pera Miloslava Jenšíka máme, fanoušci si ale můžou historický úspěch Bohemians připomenout i naživo ve vzpomínkách samotných aktérů. Ve Vršovickém divadle MANA (Moskevská 967/34) jen pár kroků od tribuny pod hodinami v Ďolíčku pořádá Družstvo fanoušků Bohemians tři talk show s mistry z roku 1983.

Při druhém představení se v úterý 18. dubna na divadelním pódiu představí kapitán mistrovského týmu Přemysl Bičovský a nejlepší ligový kanonýr ročníku 1982/1983 Pavel Chaloupka. Oba dva patřili k nejdůležitějším osobnostem šampionů.

Přemysl Bičovský byl náš kapitán. Nezpochybnitelný lídr. Jeden z nejvýraznějších hráčů své genereace, který pomohl dotlačit národní tým na zlatý šampionát v Jugoslávii. První fotbalista Československa, jenž nebyl čistokrevným útočníkem, který nastřílel sto gólů v lize. Miláček publika. Opora, ať hrál pravého obránce, stopera, záložníka, nebo levé křídlo.

Do Bohemky přišel v roce 1976 z Teplic poté, co přečkal nepříjemné zdravotní problémy. V Ďolíčku pak nastartoval nejlepší část své kariéry, která ho vynesla zpátky do reprezentace. V sezoně 1982/1983 se loučil s československou ligou před odchodem do rakouského Eisenstadtu. Soutěž opouštěl s rekordním počtem 434 startů, jímž překonal tehdejšího lídra Ladislava Kunu. A stal se také hrdinou kontroverzního momentu, když ho trenér Tomáš Pospíchal překvapivě nepostavil do semifinálového zápasu Poháru UEFA proti Anderlechtu.

Pavel Chaloupka je legendární bohemácký kanonýr, který v klubu strávil téměř devět let od začátku roku 1980 do podzimu 1988. Jméno blonďatého hlavičkáře se rovnocenně vyjímá vedle Panenky, Dobiaše či Bičovského.

Právě Chaloupkovy góly v mistrovském jaru výrazně pomohly k vysněnému titulu. Chaloupka jich v sezoně 1982/1983 nastřílel sedmnáct a stal se králem ligových střelců. To se kromě něho podařilo v zelenobílém dresu Bohemians jen Gejzovi Kocsisovi v sezoně 1932/1933, ten ale tehdy strávil v Bohemce jen jarní část soutěže.

Chaloupka byl známý svým nebojácným projevem, hrál sice jako záložník, ale proslul agresivními náběhy z druhé vlny, skvělým timingem a dokonalými hlavičkami. Ve svém posledním zápase v Ďolíčku dal v listopadu 1988 gól Chebu a uzavřel své skóre v Bohemians na ligových 77 gólech, jimiž o jednu trefu překonal Antonína Panenku a na zahraniční angažmá do Fortuny Düsseldorf odcházel jako lídr tehdejších oficiálních klubových tabulek. Teprve po zpětném započítání válečných ročníků ho předstihli Ferdinand Plánický, Ladislav Kareš a Jiří Pešek.

Třetím do party bude při druhých Hovorech trenér Josef Zadina, který prožil většinu své éry v Bohemians jako asistent trenéra Tomáše Pospíchala. Právě během mistrovské sezony se ale několikrát dostal i do pozice hlavního kouče v období Pospíchalových zdravotních problémů a poté, co koncem ročníku rezignoval. Zadina pak trénoval Bohemku ještě na podzim 1988.

Mistrovské hovory nad Ďolíčkem se konají i díky podpoře městské části Praha 10. Rozhovory s členy mistrovského kádru moderuje novinář Tomáš Poláček za spoluúčasti Petra Nečady, autora oceňované knihy Mistři v Ďolíčku. První díl se uskutečnil 22. března a hosty byli brankáři mistrovského týmu Zdeněk Hruška a Vladimír Borovička, spolu s dalším gólmanem Radkem Sňozíkem.

„Poděkování patří především všem třem zpovídaným brankářům za upřímné odpovědi, jakož i průvodcům za večer plný krásných vzpomínek i za dohru v přilehlých provozovnách. Jedinou drobnou vadou na kráse bylo to, že sál, který by měl praskat ve švech pod náporem chtivých fanoušků, byl sice hezky naplněn, ale příště to chce: přidat!“ hodnotil úvodní večer Jaroslav Novotný, člen DFB i obnoveného Klokanklubu.

Vstupenky na druhý díl talk show si můžete zajistit online zde. Druhou možností je zakoupení vstupenek přímo ve fanshopu v Ďolíčku, kde budou v prodeji od středy 12. dubna.

V úterý 18. dubna začínají Mistrovské hovory nad Ďolíčkem v symbolických 19.05. Vstupenky bude možné koupit v předprodeji za 200 korun, přímo na místě pak za 300 korun. Známý je už i termín třetího dílu talk show, konat se bude 10. května.

autor: martin hašek / 11.04.2023