KRÁTCE:
V generálce na ligu porazili Bohemians slovenský tým AS Trenčín 4:0 (2:0). Branky: 16. Ben Sallam (vl.), 44. Hrubý, 86. Zeman, 87. Ristovski.
Přehled výsledků ze soustředění: Paksi FC (výhra 4:1), FK Napredak Kruševac (remíza 1:1), FK Austria Wien (výhra 7:3).
Záložník a legenda Bohemians JOSEF JINDŘIŠEK (43) s klubem podepsal smlouvu na další sezónu! Nejstarší hráč FORTUNA:LIGA tak může trhat další rekordy!
Útočník LADISLAV MUŽÍK (25) přestupuje do druholigového týmu SFC Opava. S klubem podepsal dvouletou smlouvu.
  

Zelenobílé "Great escapes"

V posledních kolech nás ve skupině o záchranu čekají pěkné nervy, jež v reálném čase přináší nesnesitelné utrpení. Pořád je tu však naděje, že i z téhle zpropadené sezony vyjdeme ve stylu Great escape – památného velkého úniku z lopaty. V historii Bohemians je pár dobrých příkladů, na něž fanoušci nakonec vzpomínali s úlevným úsměvem.


1927/1928 - AUSTRALSKÁ KOCOVINA

Velká sláva australského zájezdu z léta 1927 se v podzimní lize proměnila v jednu výsledkovou kalamitu. Mužstvo získalo ze šesti mistrovských zápasů jediný bod za usmolenou domácí remízu s Čafkou a v půlce soutěže bylo poslední. V zimě se klub definitivně rozhodl pro změnu názvu z AFK Vršovice na Bohemians a přivedl výrazné posily v čele s návratem vršovického štístka Káši Bejbla ze Slavie a příchodem Jana Knoblocha Madelona ze Sparty. Bohemka se stala nejlepším týmem jara, prohrála jen na Slavii, naopak doma porazila Viktorku Žižkov, které pak pomohla k titulu. V posledním kole se Spartou potřebovali Klokani k absolutní jistotě záchrany vyhrát, ve starém Ďolíčku to legendárním gólem zařídil Jan Knížek.

1963/1964 - HORKÉ JARO

Tenhle finiš přinesl do klubové historie terminus technicus: horké sestupové jaro. Začátkem roku 1964 ho předznamenalo trucování opor Vladimíra Kose a Josefa Píši, kteří chtěli do Sparty. Následovala děsná série šesti porážek v řadě, včetně tří výprasků za sebou na Slovanu (0:4), v Ostravě (1:5) a doma s Duklou (2:5). Klub s názvem ČKD Praha se uprostřed jara propadl na sestupovou dvanáctou příčku čtrnáctičlenné soutěže. Pomohl návrat dvou opor, Píši a Kendyho Kneborta, jenž se předtím vyvázal z vojenské služby kvůli potížím se srdcem. Knebort dával dva góly při zlomovém vítězství 3:0 s Brnem, spolu zařídili výhru nad silným Slovnaftem Bratislava. Václav Horák přispěl hlavičkou v nervozním mači v Edenu proti Motorletu. Dvě kola před koncem byli Klokani bod nad čarou ponoru, ale jeli do Třince do bitvy kdo s koho. Klíčový bod zachránila Píšova penalta. Místní publikum, rozjitřené hlasatelem, pak obléhalo v tribuně schovaného sudího Koreluse. V posledním kole korunovala záchranu výhra 5:3 s Hradcem.

1988/1989 - TRANZISTORY V POHOTOVOSTI

Důsledky kauzy černých fondů srazily klub během dvou let z reálného boje o titul do tvrdé záchranářské šlamastiky. V zimě se navíc trenér Josef Zadina nepohodl s klubovým vedením a tým tak od mládeže převzal Ladislav Ledecký. Celé jaro bylo o nervy, Bohemka se s vypětím sil držela nad hranou sestupu. Trápení oživilo pár hezkých momentů, třeba výhra 3:1 v Edenu nad Slavií. Pomohlo také v těch letech tradiční domácí vítězství nad Ostravou, ke kterému přispěl hattrickem Radek Šindelář. Dvě kola před koncem byla ale Bohemka na patnáctém místě s vědomím, že jde o všechno. Do Ďolíčku přijely Vítkovice, které neměly o co hrát, a bylo to znát. Po půli jsme vedli 3:0 a fanoušci žhavili tranzistoráky, jak hraje Plzeň s Olomoucí. Po půli sice vedla, soupeř ale po přestávce skóre otočil. Zelenobílý kotel pak na dálku Sigmě děkoval. Bohemka vyhrála 6:2. V posledním kole sice prohrála v Chebu, spolu se soupeřem ale slavila záchranu. Plzeň v posledním kole rupla na Slavii a šla dolů.

2013/2014 - KLIDNÁ KLUSÁČKOVA SÍLA

Jedenáct kol před koncem dorazil trenér Luděk Klusáček místo Jozefa Webera v téměř zoufalé situaci, Bohemka byla poslední s pouhými čtrnácti body. Následovala však památná jízda za záchranou. Klusáčkovi pomohla hned úvodní vybojovaná výhra s Libercem, kterou důraznou hlavičkou zařídil Ivan Lietava. Proti Teplicím zahrál zřejmě životní zápas dvacetiletý talent Petr Nerad, který přispěl k výhře 3:1 prvním ligovým gólem. Tři kola před koncem byla Bohemka přesto poslední o čtyři body za čtrnáctým místem. Pak ale díky třem gólům v prvním půli porazila Duklu a dvěma zázračnými trefami Jakuba Rady otočila mač v Jablonci. V posledním kole v Ďolíčku už při zápase s Plzní místo tranzistoráků řádily chytré telefony. Bohemka uhrála klíčovou plichtu 0:0 a čekala na zprávy z Liberce. Tam domácí gólman Ondřej Kolář ve svém prvním ligovém startu povolil Olomouci jediný gól a remíza 1:1 znamenala, že je Bohemka zachráněná a dolů jde Sigma. V Ďolíčku se pak konala úlevná pitch invasion.

2018/2019 - ZLATÁ RÁNA KAPITÁNA

Zvláštní sezona, v níž se Bohemka trápila v Ďolíčku, kde za celou sezonu vyhrála jenom dva zápasy. Venku přitom sedmi výhrami překonala klubový rekord. Zásadním problémem byla série deseti zápasů bez vítězství na přelomu podzimu a jara. Na jeho konci se tým zvednul, vyhrál ve Zlíně, v Karviné i v Teplicích po dobrodružném průběhu a skvostné vítězné rybičce Jakuba Nečase. Ve třicátém kole byl na Slovácku 22 minut od klidu ve střední skupině. Nakonec ale dostala gól a musela vytrpět pět kol v boji o záchranu. Zásadní problémy způsobila drsná porážka 1:4 doma s Příbramí, k níž výrazně přispěl fantom Jan Matoušek. Bohemka se propadla na barážovou čtrnáctou pozici. Z ní ji vytáhnul vítězný gól Josefa Jindřiška v Karviné, v posledním kole nadstavby s Opavou bylo ale stále ještě třeba uhrát bod. Po překvapivém úderu soupeře už se skoro ztrácel. V posledních sekundách nastavení ale Puškáč prodloužil balon do vápna a Jindřišek z voleje napálil k tyči na tramvaj svůj životní gól.

autor: martin hašek / 25.4.2022