Po třiadvaceti dnech od vyplutí z Neapole a deseti dnech pouti široširým oceánem doplula loď Orsova v úterý 3. května 1927 šťastně do australského přístavu Fremantle. Výprava z Československa byla přátelsky uvítána manažery Západní australské footballové asociace za přítomnosti početné skupiny novinářů. Dále Čechoslováky vítalo spoustu krajanů a australských fandů. Po uvítání odvedli hostitelé Bohemians do jiné části přístavu, kde celou výpravu naložili do motorových člunů a po Labutí řece je proti proudu odvezli do města Perth, hlavního města Západní Austrálie.
První zápas na australské půdě sehráli Bohemians v Perthu na městském stadionu ve čtvrtek 5. května, kdy porazili výběr Západní Austrálie vysoko 11:3 (6:1). Bohemians měli před tímto utkání poprvé příležitost předvést svá slušivá zelenobílá saka a když v nich před zápasem nastupovali na trávník, nesouce hrdě československou vlajku, odměnili je uznalí diváci vřelým potleskem. Po slavnostním fotografování se jedenáct hráčů základní sestavy: Šejbl, Krejčí, Kašpar, Hoffmann, Pinc, Průšek, Wimmer, Knížek, Mašat, Havlín a Špic, vysvléklo do dresů a směle se pustili do hry. Večerní České slovo uvedlo dne 6.5.1927 k tomuto utkání následující telegrafickou zprávu: „Dnešního dne zahájili jsme serii svých australských zápasů v Perthu utkáním s representačním teamem Západní Austrálie. Zvítězili jsme lehce ve hře, která byla nepřetržitou exhibicí proti domácímu mužstvu dvojciferným číslem 11-3! V poločase měli jsme již značný náskok 6-1. Mužstvo, dlouhou cestou odpočaté, hrálo ve všech řadách brilantně, přes to, že silně pršelo. Soudce zápasu neovládal dobře pravidla. Zápasu přihlíželo 5 000 diváků, kteří připravili našemu mužstvu bouřlivé ovace.“ Mašat a Wimmer docílili v utkání hattricku. Prý žádné mužstvo nepředvedlo na australské půdě takový znamenitý výkon jako Bohemians.
Další utkání v Perthu sehráli Bohemians se stejným soupeřem na stadionu Cottesloe v sobotu 7. května a opět zvítězili, tentokrát 6:4. Výkon Bohemians nebyl zdaleka tak dobrý jako v prvém zápase. Na Vršovické jako by dolehla únava z náročného cestování a ze začátku zápasu se hra odehrávala především před brankou zelenobílých. Vidina první porážky ovšem Vršovické semkla a přiměla je překonat toho nejsilnějšího protivníka - sebe sama a po heroickém výkonu zvítězili i v tomto utkání. Každý z hráčů nechal na hřišti poslední zbytky sil, po závěrečném hvizdu všichni klesli vyčerpáním na trávník. Publikum bylo nadšeno. Rovným dílem oceňovali statečný výkon svých borců, kteří byli tak blízko úspěchu, ale i heroické vzepětí Bohemians, ovace nebraly konce.
Z města Perth se výprava Bohemians vydala vlakem přes australskou poušť na jih Austrálie, do tři tisíce kilometrů vzdáleného města Adelaide, kam po třech dnech strávených ve vlaku dorazila v úterý 10. května. I zde je na nádraží přivítala delegace místní (Jihoaustralské) footballové asociace.
V Adelaide sehráli Bohemians dvě utkání. První ve středu 11. května s výběrem Jižní Austrálie, který porazili jasně 11:1 (3:1). Večerní České slovo dne 15.5.1927 uvedlo k tomuto utkání následující telegrafickou zprávu: „Vršovičtí porazili po skvělé hře svého mužstva South Austrálie 11-1. Poločas 3-1. Poražené mužstvo složeno bylo vesměs z Angličanů. Čestná branka domácích docílena byla z penalty. Návštěva 5 000 diváků. Zápas konal se za ustavičného deště.“
Druhé utkání v Adelaide sehráli Bohemians v sobotu 14. května s reprezentačním výběrem Austrálie. Po velkém a dech beroucím boji zelenobílí před osmi tisícovou návštěvou opět zvítězili a to 2:1 (1:0). Po závěrečném hvizdu rozhodčího popadali všichni hráči na trávník jako jeden muž. Domácí i hosté skončili totiž zápas na samé hraně vyčerpání. Publikum na tribunách naopak vstalo a tzv. standing ovation oceňovalo divadlo, jehož bylo svědkem. Několik desítek diváků dokonce vniklo na hrací plochu, podávali vyčerpaným hráčům ruce, zvedali je ze země a uznale je poplácávali po ramenou. Zde je třeba ještě zmínit, že brankař Kulda odchytal většinu tohoto utkání s vykloubeným ramenem!
Antonín Kašpar znovu vzpomíná: „Šli jsme doopravdy z ruky do ruky. Přijetí u starosty města, pak zase rychle k předsedovi fotbalové asociace, potom na výlet autobusem do okolí města. Večer co večer byla připravena nějaká slavnostní večeře. Starali se o nás skutečně dobře. Možná, že to bylo způsobeno i těmi dobrými výsledky, které naše mužstvo dosahovalo. Předseda asociace nás pozval i do svého obchodního domu. Dostávali jsme upomínkové předměty. Škoda, že to bylo všechno tak daleko od domova.“
V neděli 15. května opouští výprava Bohemians město Adelaide a vlakem zamířila do Melbourne, kam vršovičtí dorazili následující dne v 10:00 hodin. V Melbourne je čekalo taktéž slavnostní přivítání a to nejen zástupci footballové asociace státu Victoria, ale i honorárním konzulem ČSR.
Na příjezd do Melbourne Antonín Kašpar znovu vzpomíná: "Takový stadión, jaký nám byl ukázán v Melbourne, jsme ještě nikdy neviděli. Ochozy pro 90 000 diváků! Na tehdejší dobu úplný zázrak. Je umístěn ve velmi pěkném upraveném parku s velkými plochami pro parkování aut. Říkali nám, že na kriketový zápas jsou zde návštěvy i přes 100 000 diváků. Fotbal zde ještě tolik populární nebyl."
První zápas v Melbourne sehráli Bohemians ve středu 18. května s reprezentací státu Victoria a zvítězili 1:0 (0:0). Vršovičtí nebyli zrovna v nejlepší fyzické kondici, snad se na nich projevila únava z dlouhého cestování a náročného programu. Navíc hlavní rozhodčí taky neměl svůj den a viditelně stranil domácím borcům, kterým i písknul penaltu, která být neměla. Brankař zelenobílých Šejbl však pokutový kop chytil. Když rozhodčí nastavoval dobrých šest minut, aby dal čas domácím alespoň na vyrovnání, začali se dožadovat konce zápasu dokonce i hráči soupeře...
Další utkání se odehrálo v sobotu 21. května, kdy Bohemians znovu zvítězili, když porazili reprezentační výběr Austrálie 4:1. Před samotným utkáním čekalo na vršovické překvapení. Všechny jejich zelenobílé dresy měly na zádech od pořadatelů našitou velkou číslici a to od jedničky do šestnáctky. Byl to požadavek svazových funkcionářů, jelikož v programu k tomuto utkání bylo u jednotlivých hráčů uvedeno i příslušné číslo dresu, aby mohl být jednotlivý hráč diváky snadno identifikován. Bohemians tak poprvé nastoupili k zápasu s čísly na zádech. V samotném utkání však nezvyklé dresy vršovickým nevadily, ba naopak a zvítězili i ve svém šestém zápase na australské půdě. Knížek vstřelil tři góly. Zápasu přihlíželo 15 000 diváků.
Nechme promluvit výroční Almanach AFK Bohemians z roku 1935: »Když hoši z Bohemians po osmi dnech opouštěli krásné a pohostinné Melbourne, byli na cestě již měsíc a sedmnáct dní. Za tuto dobu urazili dvanáct tisíc kilometrů po vodě i po souši a odehráli sedm zápasů, jeden na Cejlonu, šest v Austrálii. Všechny odehrané matche pro ně skončily vítězstvím, při celkovém skóre 39:12. Čtyřicet sedm nocí spali jinde než doma. Čtyřicet sedm dní se pohybovali v prostředí, kde čeština byla cizím jazykem, kterému nikdo nerozuměl. Byli představeni několika desítkám sportovních hodnostářů, státních zastupitelů a továrníků.
František Krejčí si psal deník z této historické výpravy pro Bohemians a navíc své zápisky posílal poštou do českých novin. Tyto zápisky pak (zhruba s měsíčním zpožděním) vycházely ponejvíce ve Večerním Českém slovu. Veřejnost v Čechách, které Bohemians během své pouti přes oceán poněkud sešli z očí, a tedy i z mysli, viděla nyní, že Vršovičtí svůj národ na druhé straně zeměkoule reprezentují se ctí, a že celý podnik patrně skončí navzdory všem pochybovačům velikým úspěchem. Telegrafní zprávy popisující výsledek a průběh jednotlivých zápasů a Krejčího zápisky se brzy staly nejčtenějšími články sportovních stránek novin a čtenáři se dožadovali stále nových a nových podrobností ze života hráčů a z dějin týmu AFK Vršovice.«
Z Melbourne odjela výprava Bohemians v pondělí 23. května, kdy je čekala osmihodinová jízda vlakem do městečka Wagga-Wagga. V tomto městečku sehráli Bohemians ve středu 25. května další utkání, ve kterém porážejí výběr jižních distriktů Nového Jižního Walesu 9:0. František Krejčí si o utkání do svého deníků poznamenal: "Byl to zápas snad jen pro vyplnění našeho programu. Proti tak slabému soupeři v budoucnu sotva budeme hráti. Podali jsme výkon, jímž obecenstvo, jehož se sešlo na 3000, bylo nadšeno. Mužstvo Wagga hrálo nervosně, byl to jejich prvý mezinárodní zápas. Tempo vydrželi pouze v prvním poločase. Technicky byli vesměs všichni slabí."
Následující den nastoupili vršovičtí před půlnocí na vlak a vyrazili směr hlavní město státu Nový Jižní Wales - Sydney, kam dorazili ve čtvrtek 26. května v pravé poledne. Na sydneyském nádraží je čekala obvyklá delegace zástupců footballové asociace Nového Jižního Walesu, ale také konzul ČSR a předseda československé obchodní komory pro Austrálii, který spolukrajanům sdělil, že jejich zájezd je zdaleka největší dosavadní reklamou pro Československo v Austrálii, a že již zaznamenal zvýšený zájem australských obchodníků a navázaní těsnější spolupráce. Po ubytování absolvovali Vršovičtí slavnostní uvítání na sydneyské radnici.
První utkání v Sydney sehráli Bohemians v sobotu 28. května s výběrem Nového Jižního Walesu a utrpěli v něm před 36 000 diváky první porážku na jejich australském turné, kdy prohráli 4:5 (2:3). Vršovičtí odcházejí poraženi až v devátém utkání. Hlavní rozhodčí byl poněkud neobjektivní a skoro vůbec netrestal tvrdou hru domácích. Kdo ví, jak by výsledek dopadl, kdyby se nezranili Kulda s Krejčím. Útok Bohemians předváděl krásnou přízemní kombinační hru. Obnovené zranění ramene u vinohradského gólmana znamenalo, že si Kulda na australském turné už nezachytal…
Pokračování příště...