AFK VRŠOVICE - AC SPARTA PRAHA   

2:3 (1:2)

Neděle 08.11.1925, 14:30 hodin • Hřiště AFK Vršovice - Praha, Vršovice • I. asociační liga (1925) • 5. kolo

Branky: 17. Knížek, 72. Hallinger - 8. + 67. Dvořáček, 10. Hojer

Rozhodčí: Herites

Diváci: 6 000


Soupisky mužstev

AFK Vršovice

  # Post Hráč Góly Min. ŽK ČK
  B Šincl ?   90    
    O Krejčí František   90    
    O Tichay Emil   90    
    Z Hochmann František   90    
    Z Pinc Václav 90    
    Z Průšek Jaroslav   90    
    Ú Wimmer Jan 90    
    Ú Knížek Jan 90    
    Ú Vlček Jan 90    
    Ú Hallinger Václav 90    
    Ú Kašpar Antonín   90    

AC Sparta Praha 

  # Post Hráč Góly Min. ŽK ČK
    B Hochmann František   90    
    O Hojer Antonín 90    
    O Perner Antonín   90    
    Z Kolenatý František   90    
    Z Pešek Karel   90    
    Z Červený Jaroslav   90    
    Ú Horejs Josef   90    
    Ú Poláček Jaroslav 90    
    Ú Schaffer Alfréd 90    
    Ú Dvořáček Jan 90    
    Ú Šimonek Otto 90    

 • Zdá se, že Spartě na periferii nesvědčí. Po neúspěchu minulé neděle v Karlíně, neuspokojila její hra ani ve Vršovicích. V opakovaném zápase z jarní ligy dovedla sice těsně zvítěziti, ale docílený poměr branek posunul ji při stejném počtu bodů na druhé místo za šťastnější Slavii. Uvědomi důležitosti zápasu, v němž šlo o získání titulu mistra první naší ligy, nastoupila Sparta s nejsilnějším mužstvem v sestavě. Počátek zápasu měli také Sparťané úplně ve své moci a již v 10. minutě vedli 2:0. Od té chvíle však polevili, zvláště v útoku, který se již nezmohl na pořádnou akci. Obávaný útok rudých nedovedl využíti částečné vyčerpanosti zadních řad Vršovic a deprese po třetí brance, kdy sice útok stíhal útok, ale úspěch se nedostavil jednak pro ukvapenost (Dvořáček) jednak pro smůlu (Poláček). V záloze byl slabý Červený, jemuž Wimmer s Knížkem často unikli. Zvláště Knížek byl včera nejlepším útočníkem domácích a jeho branka byla skvělá umístěna rána.

  Z ostatních hráčů Vršovic výborně si vedla obrana Krejčí-Tichay: Šincl byl při obou Dvořáčkových brankách nepozorný. V záloze oba krajní dobře drželi křídla, zvláště malý Průšek Horeise téměř znemožnil. Pinc ve středu zálohy byl pomalý a také technicky nestačil na hráče Sparty. Nový hráč Vlček dosti dobře si vedl: pro místo středního útočníka má krásnou, velkou postavu a dosti klidu. Zápas řídil před 6000 diváky zcela objektivně a přesně p. Herites. Penalty proti Vršovicům zdálo se přísným rozhodnutím, ale pravděpodobně ze svého místa dobře poklesek viděl.

  První branky docílila Sparta již v 8. minutě Dvořáčkem, jenž z podání Poláčkova z dálky střílí do sítě. Dvě minuty potom roh u branky V. a ze scrumage Šincl vynáší míč. Soudce však nařizuje 11m kop, který Hojer jistě proměňuje ve 2 branku. Nový útok Sparty a Poláčkova pěkná rána jen o málo jde nad tyčí. Po několika dobrých útocích domácího mužstva nedaří se Knížkovi obejíti dva hráče Sparty: obelstily Káďu krásnou ranou z 20 m střílí 1. branku Vršovic. Do konce času střídavá rovnocenná hra. Po přestávce zdá se mužstvo domácích vyčerpáno a jen s námahou se brání útokům Sparty. Přes to však teprve ve 22. minutě Dvořáček ze značné dálky střílí Šinclovi pod rukama 3 branku. Sparta nyní v domnění, že jí tento stav postačí silně poleví. Toho využijí zelenobílí k náhlému náporu, jenž ve 27. minutě korunují úspěchem. Hochmann ze zálohy podnikne útok daleko kupředu a z dálky střílí. Hochman vybíhá ze Spartiny branky proti míči, ale Hallinger je blíže a míč jím ťuknutý, putuje do sítě. Schází do konce hry 15 minut a bylo by nutno dáti 3 branky, aby bylo mistrovství pro Spartu zachráněno. Nebylo to nic nemožného a také chancí bylo dosti, přece však jsou útočníci Sparty tak znervosněni, že ani jisté posice nevyužili. Tak Šimonek mine míč, dva kroky před brankou a v 36. minutě serie ran odráží se od obránců a ležícího brankáře, aniž by míč našel cestu do sítě. Trestný kop za foul Krejčího z čáry územní odráží se od tyče a dvě minuty před koncem Schaffer z bezprostřední blízkosti přehazuje hlavou míč přes branku. Celkový poměř rohů 8:1 pro Spartu.

  národní listy / 9.11.1925


  Na hřišti Vršovic snažila se dobýti včera Sparta titulu ligového mistra Čs. Asociace footballové. Nastoupila s kompletním mužstvem a Hojerem, kterému byl jeden den diskvalifikace prominut. Vršovice nastoupily v obvyklé sestavě s Vlčkem (dříve Čs. Sparta Košíře) ve středu útoku, Pincem (dříve Malostranský S. K.) ve středu zálohy a Pruškem na levé straně zálohy. Hru řídil před četným obecenstvem soudce Herites, poněvadž Vršovičtí odmítli soudce Straku. Herites neměl sice vždy šťastnou ruku, byl však v tomto důležitém zápase zcela na místě. Sparta hrála až do druhé branky Vršovic dobře přes to, že zahodila četné příležitosti k dobytí branek a křídelní záložníci hráli vlažně s obranou, jež několikráte zakolísala. Při stavu 3:1 ještě všechno klapalo, ale při stavu 3:2 hra silně zakolísala, ježto Sparta musila dobýt ještě tří branek, aby si uhájila titul mistra. Tento fakt zvýšil tempo hry, nepřidal však klidu. Sparta hraje rozháraně, z každého outu se hledí vykořistit největší výhody, Šiman nedržel se místa. Horejs nezcetroval řadu těch nejsnadnějších míčů, klidný Schaffer přestřelil, Poláček ztrácel míče a snad jediný Dvořáček zachránil čest útoku. Sebevědomí domácích naopak neobyčejně stoupalo. Jejich záloha i obrana hrála obětavě a zvláště obrana hleděla míč dostati do pole. Byla-li hra po celý zápas střídavá, bylo ve druhé polovině několik okamžiků, kdy několik score bylo šťastně odvráceno. Sparta měla více ze hry, i poměr rohů 8:1 byl v její prospěch, ale všechny pokusy její útočné řady vyzněly při spolehlivé obraně Krejčího a Tichaje na prázdno. Sebevědomí Sparty po druhé brance Vršovic kleslo, na jeho místo nastoupila nervosita a nejistota. Sparta tedy sice poslední svou ligovou hru vyhrála, ale score nestačí, aby při stejném počtu bodů se Slavií se ocitla na prvém místě, které nyní získala si Slavia. Průběh hry byl tento: Na počátku útočili Vršovští, pak Sparta, která v 8. minutě dobyla první branky Dvořáčkem z přihrávky Poláčkovy. V následující minutě za ruku obránce Vršovic proměnil Hojer penalty ve druhý goal Sparty. V 17. minutě obešel vršovský Knížek tři hráče a prudkou ranou, po které se Hochman pozde vrhl robinsonádou, dal první goal Vršovic. Za střídavého útoku minul první poločas za poměry rohů 3:1. Po změně stran obléhala Sparta a vynutila tři rohy. V 21. minutě dal Dvořáček z dálky třetí, nejpěknější goal dne. Od tohoto okamžiku zdál se zápas pro Spartu vyhraný. V 28. minutě přihrál vršovský Hochmann dlouhou ránu do trestného území, za míčem šli současně Vlček a Hallinger, ale rovněž brankař Hochman se vrhl mezi ně. Nastal shluk, při němž Hochman padl a míč přeletěl přes něho do branky. Zbytek hry byl vyplněn zoufalými pokusy útoku Sparty o zvýšení score, ale též dvojnásobnou obětavostí obrany a zálohy a pěknou hrou Vršovic. Sparta vynutila ještě dva rohy a trestný foul Krejčího, střílený Pernerem ve 40. minutě, který se však odrazil od tyče.

  lidové noviny / 9.11.1925