TJ SPARTAK PRAHA STALINGRAD - TANKISTA PRAHA   

2:1 (2:0)

Sobota 10.07.1954, 17:45 hodin • Stadion Spartak Praha Stalingrad - Praha, Vršovice • Přebor republiky (1954) • 11. kolo

Branky: 10. Tomáš, 40. Bílek - 90. Šimanský

Rozhodčí: Sojka

Diváci: 6 000


Soupisky mužstev

TJ Spartak Praha Stalingrad

  # Post Hráč Góly Min. ŽK ČK
    B Hanáček Karel   90    
    O Vaněk Jan   90    
    O Jíra Václav   90    
    O Boháček Miloslav   90    
    Z Valenta Jindřich   90    
    Z Kalous Jan   90    
    Ú Bílek Oldřich 90    
    Ú Müller Ladislav   90    
    Ú Tomáš Karel 90    
    Ú Dvořák Milan   90    
    Ú Žďárský Jiří   90    

Tankista Praha 

  # Post Hráč Góly Min. ŽK ČK
    B Stacho Imrich   90    
    O Ošťádal Miroslav   90    
    O Matějček Karel   90    
    O Steiner Jozef   90    
    Z Kováč Július   90    
    Z Antl Pavel   90    
    Ú Hovorka Václav   90    
  Ú Pazdera Arnošt   ?    
    Ú Feureisl Jiří   90    
    Ú Šonka Bedřich   90    
    Ú Šimanský Gejza 90    
  Ú Samec Jiří   ?    

 • V sobotu se hrálo odložené utkání přeboru republiky, ve kterém po delší době získalo mužstvo Stalingradu další cenné body. Utkání bylo jn průměrné úrovně. Na kluzkém mokrém trávníku prokázala obě mužstva dobrou tělesnou přípravu, avšak současně špatnou střelbu, hlavně útok Tankisty, který sice střílel ze všech možných i nemožných posic, avšak většinou daleko vedle branky. Obě mužstva také chybovala nepřesnými odkopy nejen obránců, ale i záložníků (s výjimkou Jíry), takže útočníci obou stran museli o většinu míčů bojovat. Velkou chybou útočníků, kromě Žďárského, byla nedostatečná příprava výhodné střelecké posice jednoho hráče druhému. Obě mužstva se snažila o přihrávky do volného prostoru, většinu z nich však málokdy vlastní hráč zachytil nebo doběhl.

  Prvé rychlé útoky založil Tankista, ale zbrklé a nepřesné střely Šimanského a Šonka šly daleko vedle. Potom se rozehrála náhradní obrana Stalingradu Vaněk-Boháček a útoky Tankisty nebyly již tak nebezpečné. V 10. minutě obešel Tomáš špatně vyběhnuvšího Stacho a vystřelený míč zanesl tělem Štajner do vlastní branky. Potom se několikrát vyznamenal brankář Hanáček. Ve 25. minutě srazil Valenta Fajrajzla ve výhodné posici, ale mužstvo Tankisty trestného kopu nevyužilo. Ve 40. minutě zvýšil Bílek z několika kroků z přihrání Dvořáka na 2:0.

  Ve druhém poločase, který probíhal bez jakýchkoliv rušných okamžiků, byla hra opět vyrovnaná. Hned z počátku byl vyměněn Pazdera Samcem, kteroužto změnou se hra útoku Tankisty ani nezhoršila, ani nezlepšila. Když potom od poloviny druhého poločasu vypomáhal Dvořák záloze, neměla již tato velké potíže se zastavováním průhledných a nepřesných útoků vojáků. Teprve několik vteřin před koncem utkání se podařilo Šimanskému přehodit Hanáčka a snížit stav na 2:1.

  Strůjcem vítězství Stalingradu byli brankář Hanáček a záložníci Jíra s Valentou společně s útočníky Tankisty. Z útoku nikdo nevynikl nad průměr. Obětavě zahrál Dvořák, několikrát také pěkně vystřelil po dobře připravených míčích od Žďárského, v poli však hrál dosti zbrkle. V mužstvu Tankisty lze pochválit jedině středního útočníka Fajrajzla, který svou dravostí byl také nejnebezpečnějším útočníkem. Ostatní hráči, i když hráli obětavě a měli snahu, hráli v poli velmi nepřesně. Útočníci nevyužili několika vyložených příležitostí a záloha nezahrála v takové formě jako v předešlých utkáních

  Dobrým rozhodčím byl F. Sojka, který se snažil co nejvíc využívat pravidla o výhodě a správně také nepískal fouly na útočníky, postupující s míčem zády k soupeřově brance.

  československý sport / 13.7.1954