KŘÍDLA VLASTI OLOMOUC - TJ SPARTAK PRAHA STALINGRAD   

4:0 (2:0)

Neděle 09.05.1954, 15:30 hodin • Stadion Křídla Vlasti Olomouc - Prostějov • Přebor republiky (1954) • 7. kolo

Branky: 15. + 34. Kraus, 61. Pucher, 88. Polgár

Rozhodčí: Beer

Diváci: 3 500


Soupisky mužstev

Křídla Vlasti Olomouc

  # Post Hráč Góly Min. ŽK ČK
    B Schrojf Viliam   90    
    O Čirka Mikuláš   90    
    O Hledík Jiří   90    
    O Melichar Ladislav   90    
    Z Haž František   90    
    Z Lávička Viktor   90    
  Ú Kraus Tadeáš 74    
    Ú Cypris Rudolf   90    
    Ú Filípek ?   90    
    Ú Polgár Ján 90    
    Ú Pucher Michal 90    
  Ú Schwarz Jozef   16    

TJ Spartak Praha Stalingrad 

  # Post Hráč Góly Min. ŽK ČK
    B Marzin Vilém   90    
    O Šmejkal Antonín   90    
    O Jíra Václav   90    
    O Rubáš Jiří   90    
    Z Kalous Jan   90    
    Z Dvořák Milan   90    
  Ú Benda František   56    
    Ú Tomáš Karel   90    
    Ú Žďárský Jiří   90    
    Ú Müller Ladislav   90    
    Ú Kvapil Josef   90    
  Z Valenta Jindřich   34    

 • K největšímu překvapení nedělního kola přeboru republiky došlo v Prostějově před 3 500 diváků. Mužstvo Křídel vlasti v něm získalo oba body, když nečekaně vysoko porazilo mužstvo pražského Stalingradu, které se po slabém začátku v soutěži dobře rozehrálo.

  V zápase, který byl pouze průměrné úrovně, měli domácí v prvním poločase značnou převahu. Po změně stran se hra vyrovnala a chvílemi měli dokonce více ze hry hosté. Jejich útoku byl však nedůrazný a nedovedl ze své převahy vytěžit ani jednu branku.

  Mužstvo Křídel vlasti zahájilo utkání mohutným náporem a od počátku udávalo tempo hry. Již v 15. minutě se ujalo vedení pěknou brankou Krause, který poslal míč do sítě Stalingradu přímo ze vzduchu z podání. Až do konce poločasu bylo mužstvo Křídel vlasti téměř stále v útoku. Snaha jejich útočníků po vstřelení dalších branek byla korunována dalším úspěchem ve 34. minutě. Autorem branky byl opět Kraus.

  Po přestávce se pražské mužstvo zlepšilo. Ve 12. minutě slabého Bendu vystřídal Valenta, který hrál v záloze. Dvořák přešel ze zálohy do středu útoku a Žďárský na levé křídlo. Přesto pohotově střílející útočníci Křídel vlasti dosáhli dalších úspěchů. V 16. minutě Filípek pěkně uvolnil Puchera, který zvýšil stav utkání na 3:0. Hosté se sice snažili snížit pro ně tak nepříznivý stav utkání, ale výborně hrající obranu letců překonat nemohli. Naopak dvě minuty před koncem utkání vstřelil Polgár čtvrtou branku vítězů. Předtím, ve 30. minutě zraněného Krause vystřídal Švarc.

  Ve vítězném mužstvu zahrál velmi dobře Schroiff v brance, z obranných hráčů Hledík a v útoku Kraus, Polgár a Pucher. V mužstvu poražených mohl brankář Marzin dvěma brankám zabránit. V obranných řadách měli hosté nejlepšího hráče v obětavém dr. Jírovi a v neproduktivním útoku v Tomášovi a Dvořákovi.

  Rozhodčím St. Beer.

  československý sport / 11.5.1954