AFK BOHEMIANS - SK KLADNO

4:4 (3:3)

Neděle 07.12.1930, 13:45 hodin • Hřiště Bohemians - Praha, Vršovice • I. asociační liga (1930/1931) • 1. kolo

Branky: 10. + 35. Skála, 24. Knížek, 74. Bejbl - 6. + 33. Wolf, 24. Kloz, 55. Junek

Ú Junek Josef 90

• Poslední zápas podzimní ligy v Praze přinesl přívržencům Bohemians trpké zklamání a ztrátu velice cenného bodu. Touto remisou byli Vršovičtí postaveni na 3. místo za Spartou se stejným počtem bodů, ale horším score. Kladno zastavilo vítězný postup Bohemians, což je pro ně tím cennější, neboť jejich hřiště se stalo kamenem úrazu letenských leadrů. Štěstí je tentokrát opustilo. Kladno bylo houževnatým a tvrdým soupeřem, před jehož důraznou hrou musili Bohemians kapitulovati. Nota bene terén byl ještě tvrdý a těžký, takže hra se nemohla plně rozvinouti.

Ostrý a houževnatý zápas

Přirozeně nebyla hra vysoké sportovní úrovně. Celý zápas měl příchuť ostrého boje, při kterém jednotliví hráči svého soupeře nijak nešetřili. Ještě štěstí, že soudce trestal hned v zárodku ostrou hru a pískal vše. Hráči se vybíjeli spíše v individuelních akcích a nedbali příliš kombinace. Nicméně byl zápas velice zajímavý a bohatý na krásné momenty. Bylo stále na vážkách, kdo zvítězí a do poslední minuty nebyl výsledek jistý. Hra byla stále otevřená a možno říci, že Bohemians měli slabou převahu a těsného vítězství by si byli zasloužili. Byl to prudký boj, ve kterém každé mužstvo chtělo za každou cenu zvítěziti a musilo se spokojiti remisou.

Mužstvo Bohemians šlo do zápasu s pevnou vůlí vydobýti si dalšího úspěchu a druhého místa v lize. Proti posledním zápasům podali mnohem slabší výkon. Hlavně Bejbl nebyl tím obávaným centrforwardem. Hrál dobře jen v I. půli, ale ve II. půli byl Pletichou tak dokonale držen, že se nevzmohl na řádnou akci. Přirozeně, že potom celý útok nebyl v náležitém kontaktu. Jedině Skála uspokojil. V době, kdy všichni ztratili hlavu, zachoval klid a podnikal útoky na vlastní pěst. Šedivý pak po několika nezdarech také nehrál tak, jak by měl. Pravá strana měla v Knížkovi borce, který se pohyboval těžce, Wimer pak se probíjel také na vlastní pěst. Měl dobré úniky, ale proti robustnímu Überlackerovi hrál pochopitelně se zřejmou reservou. Half měl nejlepšího muže v Langhansovi. Dřel poctivě a neustále šel za útokem. Přihrával velmi přesně. Tyrpekl hrál místy až příliš nebezpečně. Hoffmann měl těžkou práci s rychlým Junkem, avšak celkem zastal svou úlohu dobře. U Kuldy jsme postrádali jeho obvyklý klid a jistotu, neboť jedné brance mohl při lepší pozornosti jistě zabrániti. Krejčí byl mnohem lepší svého partnera Kučery kterému těžký terén příliš nesvědčil. Celkem nebylo mužstvo na výši.

Kladno hrálo s velikou obětavostí

Bylo doslova "tvrdým ořechem" a bylo, jak výsledek ukazuje, rovnocenným soupeřem. Oporou mužstva byl Pleticha, který, jak se zdá, neztratil nic na výkonnosti. Neboť držeti tak agilního centrforwarda, jako je Bejbl, není věru lehkou úlohou. Jeho přihrávky byly přesné a útok jimi hojně zásobován. V útoku byl pak nejlepším mužem Wolf, který byl duší celého mužstva. Dobře si rozuměl s Junkem, se kterým tvořil výtečnou dvojici. Pravá strana s Klocem a Rainišem jí byla úplně rovnocenná. Hlavně poslední vynikal někdy energickou hrou. Šesták v brance měl plné ruce práce. Zastal ji však dobře. Z backů byl lepší Petřík. Často však kazil ostrou hrou jinak dobrý dojem. Totéž možno říci o Überlackerovi.

Soudec Fantl z Liberce byl naprosto objektivím rozhodčím, na kterého si nemůže žádná strana stěžovati. Trestal hned v zárodku vše, někdy až příliš pískal.

Průběh zápasu

V 2. min. kope Tyrpekl z 25 m trestný kop brankáři do rukou. V 6. min. Rainiš krásně centruje, Kulda vyráží, pohotový Wolf vsítí vedoucí goal. Kladno vzpruženo úspěchem nyní stále útočí. V 10. min. roh Bohemians, Petřík z liny vyškrabuje, Skála vyrovnává. V 11. min. zmaří Bejbl chanci. Hra je nyní vyrovnaná se střídavými útoky. Ve 24. min. Šedivý ideálně centruje, Knížek hlavou získává vedení. V téže minutě prochází Kloc a vyrovnává. Ve 33. min. branka Kladna za společné účasti Wolfa a Hoffmanna. Ve 34. min. Šedivý centruje vysoký míč, Šesták s námahou vyráží do autu. V 35. min. Bejbl střílí z 35 m ostře do břevna. V téže minutě podniká Bejbl útok, podává Skálovi, tento nezadržitelně scoruje.

V 5. min. druhé půle Šedivý sám prochází při srážce se Šestákem je zraněn a opouští na 2 minuty hřiště. V 10. min. Junek střílí, Kulda pouští pod nohama míč do sítě. Ve 20. min. Bejbl sám před brankou zahazuje. V 21. min. Tyrpekl vysokou nohou zraní Rainiše na hlavě. V 29. min. útok Bohemians. Bejbl nezadržitelně vyrovnává ostrou ranou do levého rohu pod břevno. Nyní je hra otevřená, končí se za slabé převahy Bohemians.